Italové se vztekají: Češi v Neapoli prý ignorují "Rosso fresco" a způsobují tak chaos na křižovatkách

Semafor
Foto: Pixabay

Víte, co to je „Rosso fresco“? Ne? V tom případě můžete mít při jízdě autem po italské Neapoli nemalé problémy. Alespoň já je tedy měl. Na tuhle neapolskou zvyklost jsem totiž nebyl schopen si zvyknout.


Vidět Neapol a zemřít. Toto rčení pochází pravděpodobně ještě z dob, kdy námořníci přiváželi ze svých cest do italské Neapole, tedy kromě vzácného zboží, také syfilis. A protože se v té době nedala tato choroba ještě léčit, často po návratu z cest umírali. Tedy viděli Neapol a zemřeli. Jiná teorie ale říká, že rčení pochází z 18. století, kdy se Neapol řadila k největším městům Evropy a představovala tak významné centrum kultury, historie a obchodu. Panovalo proto přesvědčení, že po návštěvě Neapole se můžete v klidu odebrat na věčný spánek, neboť nic krásnějšího na světě už neuvidíte.

Poprvé v Neapoli 

Každopádně dnes neplatí ani jedno. Alespoň podle mě ne. Syfilis už dávno není tak vážnou hrozbou a Neapol se mi tedy rozhodně nejeví jako nejkrásnější město na světě. Přesto mě tam pracovní povinnosti zavedly. Do Itálie jezdím poměrně často, ale v Neapoli jsem byl poprvé.

Nutná odvaha a znalost místopisu

Na letišti jsem si půjčil auto, krásnou červenou Alfu Romeo Giulietta, a vyrazil do hotelu v centru. Centro storico je opravdu krásné, nicméně dopravit se tam autem chce nejen znalosti místopisu, ale také kus odvahy. A možná i „Cuore sportivo“, tedy „sportovní srdce“, což je ostatně slogan právě automobilky Alfa Romeo.

Jeď a nezdržuj, cizinče!

Cesta v odpolední špičce ubíhala pomalu a pochopitelně také klasicky po italsku. Všichni troubí, cpou se z vedlejších ulic, gestikulují. A na jedné křižovatce to přišlo. Setkání s místní zvyklostí, které se v Neapoli říká „Rosso fresco“. A pro Pražana, který se doma bojí projet křižovatku i na oranžovou, to bylo setkání opravdu tvrdé. O co šlo?

Rosso fresco jako mantra

Přijíždím ke křižovatce, kde na semaforu svítí zelená. Jenže než jsem dojel k semaforům, padla červená. Auto přede mnou ještě projelo, ano, na červenou, já jsem ale zastavil. V tu chvíli na mě začala auta za mnou troubit a jejich řidiči divoce gestikulovat. Proč? Protože jsem neznal místní zvyklost, které se prý říká „Rosso fresco“, tedy „čerstvá červená“.

Je to o nervy

Kolegové v práci mi následně se smíchem vysvětlili, že to je místní specialita. Prostě padne na semaforu červená, ale prý ještě dobrých 15 – 20 sekund jde o tzv. „čerstvou“ červenou, kdy se křižovatkou ještě běžně projíždí. No, tak na tohle opravdu nemám nervy. Příště se raději nechám z letiště odvézt nebo si zavolám taxi.

Speciálně obyvatelé Neapole prý řidiče, neznalé této zvyklosti, nesnášejí. Podle nich, kdyby tedy všichni zastavili na červenou jako já, pojedou domů z práce dvojnásobnou dobu. Setkali jste se v itálii, nebo někde jinde, s podobnou zvyklostí? Jak jste to zvládali?

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.