Češi mají zájem o cestování s domácími mazlíčky. Roste zájem o Polsko, tuzemští turisté zároveň objevují krásy Česka

Foto: Daniel Kadlec

Češi nejen v hlavní sezoně cestují více než v roce 2019. Kromě tradičních letních dovolenkových destinací roste zájem o kvalitní služby a o zájezdy do exotiky, která se otevírá i prostřednictvím mnoha nových přímých letů.


Vyhledávanou zůstává i Česká republika z pohledu tuzemských klientů, ale chybí zde zejména zahraniční turisté, vyplývá z poslední analýzy, kterou zveřejnila Asociace cestovních kanceláří České republiky.

„Z dlouhodobého pohledu se nemění vyhledávané letní destinace, letecky Češi nejčastěji cestují do Řecka, Španělska včetně Kanárských ostrovů, Turecka či Bulharska a Egypta.“ uvádí Jan Papež, místopředseda Asociace, a doplňuje: „Pro autobusovou nebo vlastní dopravu je jasným tahounem Chorvatsko a Itálie a z bližších zemí pak Slovensko a Rakousko. Potěšující je zájem o Polsko.

Velký zájem o "all inclusive"

U zájezdů k moři je největší poptávka po 7 až 10denních pobytech ve 4–5 hvězdičkových hotelech se stravováním „all inclusive“. Dlouhodobě se zvyšuje poptávka po poznávacích zájezdech, horské turistice a lázeňských a wellness pobytech. Patrným trendem je prodlužování sezony až do listopadu, kdy je stále dobré počasí, teplé moře, ale méně turistů a nižší ceny. Dále pak roste zájem o pobyty v hotelích Adults Only, cestování tzv. Singles či režim práce za zahraničí.

Roste zájem také o leteckou dopravu, jen pražské letiště má v letošním roce 31procentní nárůst v počtu cest. Mezi vyhledávané destinace patří Spojené království, Itálie a Španělsko a u měst to jsou Londýn, Paříž a Milano. Častým cílem leteckých společností je také snaha zajistit udržitelné cestování a snižovat uhlíkovou stopu. 

Každá desátá letenka je zrušena 

„Role specializovaných IATA agentur je i v dnešní době nezastupitelná,“ uvádí Jan Formandl, člen představenstva Asociace, a navazuje: „Jelikož téměř každá desátá letenka byla buď změněna nebo zrušena, a to ještě nezahrnuje zpoždění a další potenciální komplikace. Je pro cestující výhodnější obrátit se na českou společnost. Cestující někdy ve snaze o nalezení nejlevnějších letenek, mohou uvěřit i klamavým nabídkám, ty nemusí vždy odpovídat skutečným podmínkám letu. Může se stát, že letenka, která na první pohled vypadá jako jednotný let, je ve skutečnosti složena z několika oddělených letů, někdy dokonce provozovaných různými leteckými společnostmi. Jakákoliv změna je pak nejen finančně složitá.

„Proti loňsku využilo služby hromadných ubytovacích zařízení v České republice 5,4 milionu turistů s průměrnou dobou pobytu 3,5 noci, což představuje téměř 7procentní nárůst.“ vypočítává místopředseda Asociace Petr Krč a doplňuje: „Jedná se o historický rekord a jsme rádi, že zájem o tuzemsko nastavený během covidu se udržel a máme zájem stále více poznávat svoji vlast.“

Praha vede

Nejvíce turistů zamířilo do Prahy. Nejdéle však svou dovolenou tráví lidé v Karlovarském, Královehradeckém nebo Olomouckém kraji. Láká je potenciál pěší turistiky a kulturní a přírodní bohatství. Velký zájem je o ubytování s domácími mazlíčky.

I přes mnohá pozitivní čísla musíme konstatovat, že v příjezdovém cestovním ruchu zdaleka nejsme tam, kde jsme před pandemií covidu byli.“ nesdílí optimismus svých kolegů předseda sekce organizovaného příjezdového cestovního ruchu Asociace, Karel Výrut, a vysvětluje: „Zatímco turistické centrály okolních zemí, dostávají přidáno ve svých rozpočtech a mohou odvádět kvalitní práci při propagaci svých zemí, živoří náš CzechTourism již několikátým rokem s nejnižším rozpočtem ve své historii. Takto těžko získáme bonitnější turisty, kterými byli například Rusové nebo Číňani, a nyní by mohli být třeba Indové.“ uzavírá Výrut.

 

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.