Unikát zapsaný v Guinnesově knize rekordů, Krýzovy jesličky, je po sedmi letech opět k vidění

Krýzovy jesličky
Foto: JCCR

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou k vidění po sedmileté pauze


Sedm let odborníci pečlivě pracovali při restaurování nejvýznamnějšího exponátu Muzea Jindřichohradecka a návštěvníci mohou letos znovu obdivovat Krýzovy jesličky. Aby restaurátoři neporušili jedinečnou záležitost zapsanou v Guinnesově knize rekordů, museli zvládnout odvážnou a náročnou technickou výzvu. Nepodcenili však ani jedinou maličkost, dílo se podařilo a příchozí mohou unikátní jesličky opět vidět téměř denně. Do 11. prosince jsou výjimkou pondělky, jinak má muzeum otevřeno každý den od 8.30 do 12 a pak od 13 do 17 hodin.

„Je to naprostý unikát. Jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza tento velkolepý betlém vytvářel více než šedesát let. Je to opravdu mimořádný tahák, ale námětů na adventní program máme celou řadu,“ nalákala Miluše Zdražilová, produktová manažerka turistické oblasti Česká Kanada.

Například o druhém adventním víkendu začne v Muzeu fotografií a moderních obrazových medií vánoční focení, kdy se lidé budou moci vyfotit v místních vánočních kulisách a snímky si pak odnesou domů. Ve dnech 9. a 10. prosince také náměstí Míru a Masarykovo náměstí v Jindřichově Hradci hostí vánoční trhy, kterým budou dominovat stánky s občerstvením, vánoční nabídkou a programem z místní základní a mateřské školy.

Ve stejných dnech vypuknou také adventní trhy na II. a III. nádvoří jindřichohradeckého zámku. Tam vznikne tržiště s originálním zbožím, malým zvěřincem a představí se i místní sokolníci. Do provozu bude uvedená 500 let stará černá kuchyně a svá řemesla předvedou řezbáři, kováři, hrnčíři nebo ti, kteří pletou košíky. Vše doplní kulturní program s uměleckým vystoupením například Chrámového sboru Adama Michny, zazní adventní skladby ze starých kancionálů a chybět nebude ani ekumenická bohoslužba za hudebního doprovodu PS YMCA Jakoubek.

Druhý adventní víkend bude živo také v jindřichohradeckém Domě gobelínů, a to vždy od 10 do 17 hodin. V dílnách si vánoční dekorace nebo dárečky vytvoří děti i dospělí, aktivity doplní i ukázky rukodělných řemesel. Něco na zub nebo na zahřátí si příchozí zakoupí v tamní vánoční kavárničce. Oba víkendové dny v 15 hodin vystoupí žáci hudebního oboru ZUŠ v Jindřichově Hradci.

„Návštěvníci si vyzkoušejí nebo uvidí restaurování tapiserií, techniku suchého plstění, zdobení perníčků, malování na keramiku, sklářskou dílnu, háčkování nebo pletení z pediku,“ vyjmenovala produktová manažerka oblasti Miluše Zdražilová.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.