Pozor na špinavou registrační značku. I za hustého sněžení hrozí pokuta až 10 tisíc a zákaz řízení

Zasněžená RZ
Foto: Jiří Soukup

Řidič motorového vozidla je zodpovědný za to, že registrační značka jeho vozidla bude čitelná. Nejen před jízdou a po jízdě, ale také během jízdy. V extrémním případě tak může dostat pokutu i za registrační značku zavátou sněhem, nebo pokrytou zmrazky.


Víkendové počasí opět položilo na pomyslný stůl několik otázek týkajících se zimního motorismu. Například otázky na téma vzájemného předjíždění kamiónů na zaváté dálnici, otázky týkající se problematiky zimních a celoročních pneumatik, neočištěného auta od ledu a sněhu a také otázky týkající se nečitelné registrační značky. Co dělat v případě, kdy vyjedete s čistou registrační značkou, kterou ale během jízdy zanese bláto nebo rozbředlý sníh?

Očistit auto je povinnost

Od roku 2016 platí novela zákona, která říká, že „…řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran.“ Stejná novela potom říká, že řidič nesmí ani řídit vozidlo, „… na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“. Za odletující zmrazky z jedoucího vozu hrozí pokuta 2 tisíce korun, resp. až 2.500,- Kč ve správním řízení. Paradoxně mnohem citelnější pokuta však hrozí za zakrytou, nečitelnou nebo upravenou registrační značku.

Zákon bez výjimek

Za spáchání dopravního přestupku "Vozidlo se zakrytou, upravenou nebo nečitelnou SPZ" sice nejsou v rámci bodového hodnocení řidičů přičítány žádné body, nicméně tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě. Po spáchání přestupku je proto s řidičem zahájeno správní řízení, ve kterém hrozí sankce 5.000,- Kč až 10.000,- Kč. Za spáchání tohoto přestupku lze udělit i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně až na jeden rok. Jakkoliv to je velice nepravděpodobné a v reálném provozu si nedokážeme představit situaci, kdy by policista řešil zanesenou registrační značku sněhem nebo zmrazky v počasí, jaké vládlo například tento víkend, vyloučeno to není. Zákon totiž žádné výjimky nepřipouští.

Nespoléhejte na benevolenci policie

Jiné by to ovšem bylo v situaci, kdy by svítilo slunce, nebe bylo blankytně modré a vy byste vyjeli na silnici se značkou, na které zmrazky ze zaváté dálnice D1 od víkendu zůstaly. Tam by asi řešení přestupku bylo na místě. Před jízdou si proto vždy zkontrolujte, zda máte obě RZ na vozidle čisté a nepoškozené.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.