Ukradli mu pas týden před odletem. Stálo ho to skoro 140 tisíc

Foto: Daniel Kadlec

Jsem v klidu, mám cestovní pojištění, nemohu o nic přijít. Takto bohužel velice často uvažují někteří cestovatelé, kteří si pletou pojištění storna s cestovním pojištěním. Může to však být poměrně drahý omyl.


Češi začali opět masivně cestovat a cestovní pojišťovny zaznamenávají zvýšený počet dotazů týkajících se rozdílů mezi klasickým cestovním pojištěním a pojištěním storna. Z dotazů, které zaznamenala například ERV Evropská pojišťovna, je patrné, že si Češi tato pojištění stále pletou. A v krajních případech je může takový omyl stát i stovky tisíc. Například při poznávacích cestách do Asie, Austrálie, nebo třeba na Nový Zéland.

Měli jsme před lety letět s manželkou a se synem na Floridu. Bohužel asi týden před odletem mi ukradli cestovní pas i s americkým vízem. Pojištění storna jsem neměl. Stálo mě to skoro 140 tisíc na letenkách.
Petr Skopal; Praha

Základním rozdílem totiž je, že pojištění storna je určeno pro případ, kdy klient musí svůj zájezd zrušit ještě před cestou, především kvůli zdravotním problémům. Platí od zakoupení pojištění do data odjezdu. Cestovní pojištění naopak pomůže, když má klient potíže v zahraničí, a platí tedy od začátku zahraniční cesty do jejího konce.

Storno chrání v době před cestou do zahraničí

Storno je v posledních letech stále častější součástí cestovního pojištění. Standardně ho lze uplatnit v případě, kdy klient nemůže do zahraničí vyrazit ze zdravotních důvodů, tzn. kdy má potíže ještě v ČR. Ve variantě Storno Plus ho pak lze využít z téměř jakéhokoli doložitelného důvodu. Vztahuje se na ztrátu zaměstnání, rozvodové řízení, poškození bydliště, zrušení schůzky obchodním partnerem, dopravní nehodu cestou na letiště nebo třeba předvolání k soudu. „Někteří klienti se však mylně domnívají, že pojištění storna lze využít i v případě, kdy se jim na dovolenou prostě jen nechce jet. Stejně tak není možné stornovat dovolenou, na které již klient je a část z ní absolvoval,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

V souvislosti s COVID-19 je možné storno uplatnit v případě, kdy je klientovi nařízena osobní preventivní karanténa zasahující do původně plánovaného termínu cesty. Nadále pak storno platí pro situaci, kdy bude klient nucen zrušit cestu z důvodu onemocnění COVID-19 nebo v případě, že nesplní zdravotní podmínky pro vycestování z ČR, např. při kontrole na letišti. „Běžná spoluúčast je 20 %, když má klient sjednánu variantu Storno Plus, tak při hospitalizaci cestujícího dokonce dostane zpět 100 % zaplacených prostředků. Je možné ho koupit nejen na celý zájezd, ale i na jednotlivé cestovní služby jako například letenky nebo ubytování,“ říká Vlastimil Divoký

Pozor na termíny sjednání

Při nákupu dovolené v cestovní kanceláři je nejjednodušší sjednat si storno v balíčku s cestovním pojištění rovnou při uhrazení první zálohy. Nejpozdějším termínem pro pojištění zájezdu na storno je datum doplatku. Jiná situace je v případě, kdy si lidé svou dovolenou zařizují individuálně bez CK. Pokud si člověk skládá svoji zahraniční cestu sám, je nutné pojištění storna sjednat do tří pracovních dnů od objednání první cestovní služby, tedy například letenky či ubytování. „Když dovolenou objednáváte méně než 15 dní před datem odjezdu, je nutné storno sjednat v den objednání, existuje i možnost dokupovat storno průběžně,“ říká Vlastimil Divoký.

V praxi to funguje tak, že když si člověk nejprve koupí pouze letenky, sjedná si pojištění storna na ně. Následně, když si zarezervuje hotel, pojištění storna si rozšíří právě o cenu ubytování. Pokud si člověk rezervuje ubytování přes agenturu pro online rezervaci ubytování, jako je například booking.com, je nutné sjednat storno již v okamžiku, kdy je ubytování objednáváno (např. zadáváno číslo karty), i když k jeho zaplacení dojde až následně či dokonce až v místě ubytování.

Cestovní pojištění se o vás postará v zahraničí

Cestovní pojištění člověka chrání po dobu pobytu v zahraničí. Klienti si však někdy nesprávně myslí, že cestovní pojištění lze využít na úhradu léčení v ČR, aby na dovolenou mohli odjet. Z Cestovního pojištění pak nelze hradit ani léčbu po návratu do ČR. Základním parametrem cestovního pojištění jsou léčebné výlohy. V rámci nich pojišťovna uhradí náklady na ošetření, léky a potřebné zdravotnické pomůcky, transport, hospitalizaci či repatriaci. Pokrývá ale i další rizika spojená s cestováním jako například úrazové pojištění, pojištění zavazadel či odpovědnosti. Zcela zásadní součástí cestovního pojištění je nonstop asistenční služba, kterou ERV Evropská již v základu poskytuje v rámci všech jeho variant. „Na asistenční službu by se měl klient obrátit neprodleně při vzniku potíží.  Právě díky této službě se člověk dostane do rukou prověřených lékařů a bude mu poskytnuta kvalitní péče,“ říká Vlastimil Divoký.

Využili jste někdy pojištění storna? S jakým úspěchem? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cestyavylety.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.