Řidiči začínají opět zmatkovat u modrých a červených patníků. Mnozí totiž vůbec netuší, co znamenají

Foto: Jiří Soukup

Klasické bílé patníky zná asi každý řidič. Ale na silnicích se objevují také červené a modré patníky. Mnozí řidiči však vůbec netuší, co jejich barvy znamenají. Především ty modré jsou však v současném počasí důležité.


Není patník, jako patník. Pro většinu řidičů jde o bílý sloupek s odrazkou, který je k vidění u každé silnice. Odrazky jsou na patníku bílé, to jsou ty proti směru jízdy, a oranžové, které vyznačují směr jízdy. Na některých místech však lze objevit i patníky modré, nebo červené barvy. Mají speciální význam, jenže pouze malé procento řidičů skutečně ví, co jejich barvy znamenají. Minimálně na ty modré by si ale v současném zimním počasí měli všichni řidiči dávat velký pozor. Mohou totiž zabránit vzniku nebezpečné dopravní situace, případně nehody.

Dělali tady novou silnici a červené patníky dali ke každé polní cestě. Podél řeky jsou navíc ještě modré, takže v noci to vypadá jako na diskotéce. Co znamenají, to fakt netuším
Josef K.; Benátky nad Jizerou

Když jsme před časem na našich stránkách otevřeli téma „barevné patníky“ ukázalo se, že ty modré zná poměrně dost řidičů. Modrých patníků je totiž mnohem více, než těch červených. Navíc jejich barva evokuje jejich smysl. Patníky v modré barvě jsou totiž umístěny tam, kde hrozí nebezpečí námrazy na vozovce. Můžete je proto spatřit na silnicích, které vedou například podél řeky, nebo hráze. Často je lze také spatřit na mostech, nebo v lesních úsecích ve vyšších polohách. Jakmile tedy spatříte patník modré barvy, raději nohu z plynu. To platí samozřejmě především v zimním období.

S červenými patníky už je to ale horší. Na silnicích jich zatím moc není, takže velká řidičů vůbec netuší, co jejich barva znamená. Jejich význam je ale velmi důležitý. Červené patníky totiž označují místa, kde ústí nějaká účelová komunikace. Například polní cesta. Řidič tak má informaci o tom, kde by například z lesa mohl vyjet traktor, nebo naopak, kde lze na okraj louky zajet. Ale pozor. Červené patníky se mohou objevit i v obci, kde byste je možná vůbec nečekali. V takovém případě červené patníky označují vyústění účelové komunikace z objektu, který je mimo silnici.

Je zřejmé, že vozidlo, vyjíždějící z takové účelové komunikace nemá žádnou přednost. Ani tu zprava. Občas na to ale někteří řidiči zapomenou. Tím spíše, když je taková účelová cesta asfaltová a může navozovat dojem, že končí standardní křižovatkou, kde se uplatňuje přednost zprava. Před červenými patníky tedy raději více obezřetnosti.

Věděli jste, jaký význam mají modré a červené patníky? Máte je někde ve svém okolí? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Jan Smékal; CarTrax; Wikimedia Commons

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.