Rada od letušky: Jestliže letíte sami, vyberte si prostřední sedadlo. Je to risk, může se ale skvěle vyplatit

Nejlepší místo v letadle
Foto: Pixabay

Vybrat si dobře sedadlo v letadle je pro klidnou cestu zásadní. Na letu z Prahy do Londýna je sice asi jedno, kde sedíte, ovšem při dlouhých letech se trocha taktizování může vyplatit.


Dvě hodiny letu se dají přežít v podstatě na jakémkoliv místě v letadle. Když ale letíte deset a více hodin, budete na špatném sedadle možná litovat, že jste si za možnost výběru toho lepšího nepřiplatili, nebo že jste při odbavení nezkusili požádat pracovnici za přepážkou o „lepší“ sedadlo. Nemusí to vždycky vyjít, ale za úsměv a slušnou žádost nic nedáte.

Taktika se vyplácí

Jsou ale jistější metody, jak sedět na alespoň trochu lepším místě. Pochopitelně si můžete připlatit za lepší cestovní třídu, my se však v tomto článku budeme bavit o sedadlech v turistické třídě. I tam jsou totiž sedadla „dobrá“ a sedadla „špatná“. Při alespoň elementární znalosti typu letadla, kterým poletíte, a při troše taktizování, můžete i v turistické třídě sedět docela pohodlně.

Dobrá finta, ale nefunguje vždy

Pro ty, kteří letí sami a nebojí se trochu riskovat, má zajímavou radu bývalá letuška Jana z Prahy: „Dnes už to nemusí platit, protože lety bývají hodně plné, ale ještě před covidem fungovala docela slušně finta s rezervací prostředního sedadla,“ říká Jana a přibližuje, v čem uvedená finta spočívala: „Kdo si zarezervoval místo u okna, nebo v uličce, měl skoro jistotu, že mu na zbylá dvě sedadla někoho přidají. Kdo to ale risknul a požádal o prostřední sedadlo, měl velkou šanci, že krajní sedadla zůstanou volná a cestující pak bude mít celou trojsedačku pro sebe.“

Jana ale upozorňuje na to, že tohle fungovalo v době, kdy letadla nebyla zcela obsazena. „Teď je situace úplně jiná a letadla, bez ohledu na destinaci, bývají úplně plná,“ varuje Jana, která přidává následující rady:

  1. Při online odbavení si prohlédněte mapu sedadel na letu. Můžete si vybrat místo s větším místem na nohy, blízko toalety (pokud potřebujete častěji chodit) nebo dál od kuchyně (abyste se vyhnuli hluku)
  2. Pokud máte rádi výhled nebo nemáte rádi, když vám někdo přechází přes nohy, zvažte místo u okna. Pokud potřebujete snadný přístup na chodbu nebo máte sklony k claustrofobii, je pro vás ideální spíše místo v uličce.
  3. Vyhněte se sedadlům u zadní stěny. Některá sedadla u zadní stěny totiž nemají možnost polohování opěradla a někdy tam může být i větší hluk od motorů.
  4. Zkuste požádat o „exit row“ nebo přední řady. Sedadla v řadě u nouzového východu mají často více prostoru na nohy. Naopak přední řady mohou nabídnout více místa a rychlejší vystoupení po přistání.
  5. Zvažte odbavení jako jeden z prvních. Pokud máte možnost on-line odbavení, pokuste se být mezi prvními, kdo si vybere místo. Některé letecké společnosti nabízejí možnost placené rezervace výhodnějších sedadel.

Jaké je vaše oblíbené místo v letadle? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbíl, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.