Cestování s Peugeotem: Pohádkový Žďár, Máchovo jezero, hrad Houska a nejlepší míchaná zmrzlina pod sluncem

S Peugeotem na cestách - Bezděz
Foto: Jiří Soukup

Jeden z nejúspornějších automobilů současnosti, Peugeot 308 SW 1,5 BlueHDi, nás tentokrát vzal za fantastickou míchanou zmrzlinou. Nevynechali jsme ani procházku kolem Máchova jezera a pohádkový Žďár.


Foto: Jiří SoukupKdo by neznal hrad Bezděz, nebo Máchovo jezero. Jenže jak už to mnohdy bývá, právě ta nejznámější místa často přehlížíme. Nebo naopak. Soustředíme se jen na tu nejznámější atrakci a vše kolem nám tak nějak uniká. My jsme proto tento víkend vyrazili k Máchovu jezeru, abychom zjistili, co vše se dá cestou vidět a navštívit. Jako obvykle nám společníka dělal Peugeot 308 ve verzi kombi, což z něj dělá skvělý rodinný vůz, na podobné výlety jako stvořený.

Když k tomu připočteme ještě velice úsporný naftový motor se spotřebou 4,9 litrů nafty na 100 kilometrů, není důvod na podobné výlety nevyjíždět klidně každý týden. Do kufru pohodlně složíte i dětský kočárek, nad hlavou si otevřete panoramatickou střechu, do navigace nastavíte „Doksy“ a můžete vyrazit. Jen pozor, abyste nezmáčkli Doksy u Kladna, které se nám v navigaci zobrazily jako první.

Foto: Jiří SoukupZ Černého Mostu to je do Doks přibližně 80 kilometrů, což do hodinky krásně zvládnete. Cesta bude rychle utíkat i díky masážním sedadlům, ze kterých se vám možná nebude chtít vystoupit ani kvůli fantastické zmrzlině, kterou nabízí v Doksech Bistro u Strnada. Zastavit však rozhodně doporučujeme. Tak dobrou zmrzlinu jen tak nepotkáte. Fronta před výdejním okénkem hovoří za vše.

Auto následně zaparkujte u Autokempu Klůček a můžete vyrazit na procházku kolem jezera. Jde to i s kočárkem, ale po pláži to úplně nejpohodlnější není. Vhodnější bude v takovém případě spíše procházka po asfaltové cestě, která vede borovicovým hájem.

Foto: Jiří SoukupKdyž budete mít čas a chuť, můžete po procházce kolem Máchova jezera vyrazit na blízký hrad Houska. Cestou budete projíždět vesničkou Žďár, která působí jako by byla vystřižena z nějaké pohádky. Vesnička je od roku 1995 památkovou rezervací a to především kvůli přibližně padesáti roubeným stavením. Zastavte se na návsi u modrobílé kamenné brány a vesničku si projděte. Bohužel, nebo spíše bohudík, o ní ví jenom málo turistů, takže na prohlídku budete mít klid.

Hradem Houska, což je však přestavěný zámek, můžete celodenní výlet zakončit. Gotický hrad založil na začátku své vlády král Přemysl Otakar II. Hrad se měl stát správním centrem okolní krajiny, ale jeho funkci převzal o něco později založený Bezděz. Housku poté získali Berkové z Dubé, kteří hrad vlastnili do roku 1432, kdy od nich celé panství koupil Jan Smiřický. Jeho potomkům hrad patřil až do roku 1502. O přestavbu hradu na renesanční zámek se potom zasloužili příslušníci rodu Hrzánů z Harasova, kteří na něm sídlili do začátku sedmnáctého století. Dnes je hrad přístupný veřejnosti a pořádají se zde i různé akce. V červenci to bude například gotický jarmark.

Znáte vesničku Žďár plnou roubených stavení? Napište nám do diskuze.

Cestování s Peugeotem: Pohádkový Žďár, Máchovo jezero, hrad Houska a nejlepší míchaná zmrzlina pod sluncem

Jiří Soukup

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.