Čech v letadle zjistil, že nejhorší sedadlo není uprostřed u zadní toalety, ale že to jsou sedadla, za která si dost připlatil

Nejlepší místo v letadle
Foto: Pixabay

Připlatili jste si v letadle nemalé peníze za sedadlo, kde je více prostoru pro nohy, a přesto jste trpěli více, než kdybyste seděli na prostředním sedadle u toalet? Může za to klasická chyba začátečníka a nedůslednost palubního personálu.


V letadle je několik sedadel, která jsou výrazně pohodlnější, než všechna ostatní. Mluvíme pochopitelně o turistické třídě. Sedadla v obchodní a první třídě jsou samozřejmě jiná liga. Nejen co se pohodlí týče, ale především cenově. Při dálkových letech totiž můžete za místo v první třídě zaplatit i hodně přes 100 tisíc korun. Ono totiž najít zaručenou radu, jak přečkat dlouhý let, není vůbec snadné. Pojďme se proto vrátit do turistické třídy a podívat se na to, jaká sedadla nebrat ani za příslib většího prostoru.

Zaplatili jsme si s manželkou za první řadu u přepážky, ale bylo to strašné
Vilém S.; Praha

Včasná rezervace je klíčová

Pamatujte si, že včasná rezervace místa je pro klidnou cestu klíčovým faktorem. Pokud si rezervujete svá místa co nejdříve, máte větší šanci vybírat z většího výběru. Nečekejte až na poslední chvíli, kdy jsou nejlepší místa již obsazena. Není nic horšího, než se pokoušet najít pohodlná místa, když už jsou všechna skvělá místa obsazena. Na druhou stranu, tzv. „exit“ můžete dostat (někdy i zdarma) i na poslední chvíli při odbavení u přepážky. Stačí požádat. Ne vždy to vyjde, ale za pokus to stojí. Pro získání tohoto sedadla musíte však nejen zapůsobit na obsluhu odbavovací přepážky, ale také potvrdit, že mluvíte anglicky. Případný příplatek za sedadlo u exitu se vyplatí. Když víte, jak ušetřit za letenku, můžete ušetřené peníze investovat právě do rezervace lepšího sedadla.

Nepříjemná místa v letadle, kterým se raději vyhněte

V letadle existují místa, kterým byste se měli raději vyhnout, pokud si chcete užít pohodlný a klidný let. Některá z těchto míst mohou být totiž pro mnoho cestujících nepříjemná a stresující. Klasikou mezi nejhoršími místy je prostřední sedadlo. Pokud cestujete sám/sama, je prostřední sedadlo jednou z nejméně žádoucích možností. Často vás tato pozice „nutí“ sedět mezi dvěma cizími lidmi, což může být nepříjemné. Když si k vám titož přisedne například zpocený tlouštík, a vy nevíte, jak si změnit sedadlo v letadle, budete celý zbytek cesty trpět. Navíc nemáte možnost opřít se o boční stěnu, což může ztížit relaxaci během letu. Existují ovšem cestovatelé, kteří si prostřední místo schválně zarezervují a spekulují na to, že aerolinky krajní místa neobsadí. Když to vyjde, je to super. Máte celou „trojku“ jenom pro sebe. Když to ale nevyjde, máte fakt velkou smůlu. 

Místa před přepážkou - Výhody a nevýhody

Další možností jsou sedadla v přepážkové řadě, která se často nacházejí v první řadě hlavní kabiny. Tyto sedadla mohou nabízet určité výhody, jako je více místa na nohy a rychlý přístup k palubnímu personálu. Nicméně existují i nevýhody, které byste měli vzít v úvahu. Před vámi se nachází stěna, což znamená omezený prostor na uložení vašich osobních věcí, jako jsou třeba tašky a malá zavazadla. Větší zavazadla tak budou muset být umístěna do horní přihrádky. Nejhorší ale je, že větší prostor pro nohy považují mnohdy ostatní cestující za prostor, který je určen k procházení mezi jednotlivými uličkami a neustále před vámi chodí a strkají do vás.

Příplatek 100 dolarů pohodlí nezajistí

V takovém případě je potřeba se obrátit na palubní personál, protože místo před vaším sedadlem skutečně není určeno k přecházení mezi uličkami. Tím spíše, když jste si za takové místo připlatili. Z  osobní zkušenosti cestovatele Viléma, který letěl s manželkou do Vietnamu, není takové místo zárukou pohodlného cestování: „Po celý let přes nás přelézali ostatní cestující z jedné uličky do druhé. Tu mi někdo šlápl na nohu, tu do mě strčil, nebo převrátil kelímek na jídelním stolku“, popisuje Vilém svoji zkušenost se sedadlem, za které údajně připlácel 100 dolarů. „Personálu to bylo úplně jedno. Ani jednou nezasáhli. Reklamovali jsme to následně u letecké společnosti, ale ani po dvou měsících nereagovali. Takže tohle místo už nikdy“.

Správná volba sedadla může udělat rozdíl

Pokud si chcete z letu udělat příjemný zážitek, měli byste dbát na výběr správného sedadla. Rezervace v první, nebo v obchodní třídě vám zajistí luxus a klid. Pokud si však zvolíte běžné sedadlo, vyhněte se prostřednímu sedadlu a pečlivě zvažte výhody a nevýhody přepážkové řady. S vědomím nejlepšího výběru můžete vstoupit na palubu s jistotou a těšit se na pohodlný let plný pozitivních vzpomínek.

Jak si vybíráte místa v letadle vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.