Citroën ë-Berlingo není špatné auto. Je však jen pro velmi úzkou skupinu zákazníků. Zatím

Foto: Daniel Kadlec

Jezdit přes vánoční svátky s elektrickým Berlingem se zdálo jako docela zajímavá výzva. Auto, které má v zimním období dojezd přibližně 200 kilometrů slibovalo nečekaná dobrodružství. Jenže vše bylo nakonec trochu jinak.


Citroën Berlingo patřil vždy mezi oblíbená rodinná MPV. Jenže to bylo ještě v době, kdy jeho cena začínala na částce kolem půl miliónu korun a pod kapotou byl snad nezničitelný diesel. Jenže doba se mění a Citroën Berlingo se začal dodávat pouze s elektrickým pohonem. Nic proti elektrice. Elektrická auta jsou budoucnost, ať se nám to líbí, nebo ne.

Elektromobily morálně stárnou mnohem rychleji

Oproti „běžným“ autům se spalovacím motorem mají ale jednu velkou nevýhodu. Jsou to totiž z velké části softwarové celky a morálně stárnou mnohem rychleji, než vozy se spalovacím motorem. Vzpomeňme například na Citroen C – Zero, který automobilka uvedla na český trh někdy v roce 2011, a srovnejme to s dnešními elektrickými vozy. Takový posun vozy se spalovacími motory neudělaly.

Je to původní Berlingo s elektromotorem

A právě rychlý vývoj na poli baterií, dobíjecího managementu, asistenčních systémů, autonomního řízení a dalších technologií, způsobuje to, že co se nám zdálo u elektroaut třeba před třemi lety jako „super cool“, je dnes dávno překonáno. Na elektrické Berlingo je proto potřeba se dívat prizmatem toho, kdy auto vzniklo a že to není svébytný elektromobil. Je to původní Berlingo se spalovacím motorem.

Foto: Daniel Kadlec

Do ideálu chybí jen větší baterie

Kdyby se do auta vešla velká baterie a auto mělo dojezd 400 – 500 kilometrů, asi by se mu nedalo nic vytknout. Skvělá praktičnost, relativní pohodlí, slušná výbava. Jako rodinné auto by ho jistě brala velká část zastánců elektromobility.

Vhodné spíše do města

S reálným zimním dojezdem cca 200 kilometrů je to však auto pouze pro velmi úzkou skupinu zákazníků. Napadá mě například nějaká neziskovka, která by takové auto použila třeba pro rozvoz pacientů nějakého domova důchodců k lékaři. Pro městský provoz je takové auto totiž jako stvořené a akční rádius 200 kilometrů bude naprosto dostačují. Navíc, letos je pro podnikatele přislíbena dotace na pořízení elektromobilu až 200 tisíc korun a na dobíjecí stanici až 150 tisíc korun. Připočteme-li k tomu možný odpočet DPH, dostáváme se s cenou auta na docela zajímavou částku.

Praktičnost nade vše

Auto je navíc ohromně praktické. Třeba posuvné boční dveře jsou pro městský provoz výborné řešení. Musíte si ale zvyknout na to, že při nabíjení je neotevřete. A protože je nabíjecí slot na straně řidiče, občas jsme si tak trochu „naběhli“

Foto: Daniel Kadlec

Spotřeba by mohla být nižší

Spotřeba dosahovala v prosincovém zimním počasí hodnoty cca 24 kWh, což není málo. V praxi to znamenalo dojezd přibližně 200 kilometrů. Jenže na zmíněné městské ježdění to je naprosto dostačující. Můžete celý den jezdit po městě, přes noc auto dobít a druhý den znovu. Elektrické Berlingo si tak svoji cílovku určitě najde.

Foto: Daniel Kadlec

Příští týden se v pokračování článku detailněji podíváme na praktickou stránku tohoto zajímavého MPV.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.