OSVČ z Prahy: „Jsou jako komunisté. Já ale nepotřebuji, aby mě vláda vodila za ruku a nutila mi svůj názor na moji budoucnost“

Foto: Marek Brunner

OSVČ se bouří. Výrazné zvýšení jejich odvodů, vysvětlované tím, že v budoucnu toto opatření OSVČ rozhodně ocení, neboť budou mít vyšší důchod, odmítá podnikatel z Prahy, který provozuje tzv. „food truck“. Prý se o sebe dokáže postarat sám.


Osoby samostatně výdělečně činné jsou, alespoň  podle Viléma S., podnikatele z Prahy, který provozuje tzv. „foodtruck, trnem v oku mnoha zaměstnanců, a také asi mnoha politiků. Vilém se svoji ženou začali provozovat svůj foodtruck s kávou a domácím pečivem asi 3 měsíce před uzavřením ekonomiky kvůli pandemii onemocnění covid-19. „Nedostali jsme žádné kompenzace, protože jsme nebyli schopni prokázat pokles příjmů. Teprve jsme totiž začínali“, říká Vilém a pokračuje: „Bylo to samozřejmě naše rozhodnutí odejít z klasického zaměstnání, nikdo nás k tomu nenutil. Ale právě proto, že jsme byli skoro 20 let v zaměstnaneckém poměru, víme, jaký propastný rozdíl mezi zaměstnancem a OSVČ je“.

Podle Viléma je rozdíl například v placené dovolené, státních svátcích, výpovědní lhůtě, odstupném při výpovědi, atd… „To samozřejmě jako OSVČ nemáme. Zato máme svobodu a nemusíme poslouchat šéfa a sedět na nesmyslných poradách“, vysvětluje Vilém, proč z poměrně dobře placených pozic s manželkou odešli. „V polední době to však vnímám jako téměř třídní boj. Proletáři a vykořisťovatelé“, říká Vilém a pokračuje: „Zaměstnanci často žehrají na to, že OSVČ odvádí do sociálního a nemocenského systému málo, OSVČ na druhé straně tvrdí, že zaměstnanci zatěžují sociální systém například nemocenskými dávkami. A teď do toho ještě vstupuje vláda s navýšení odvodů téměř o polovinu a vysvětlením, že myslí na nás, na negramotné OSVČ a chce nám zvýšením odvodů zajistit lepší důchod. Takovou argumentaci bych čekal spíše od komunistů, než od pravicové vlády“.

Vilém podle svých slov naráží na to, že drtivá většina OSVČ jsou lidé, kteří jsou schopni se o sebe postarat sami, což ostatně dokazují tím, že pracují tzv. „sami na sebe“, bez toho, že by se spoléhali na nějaké státní dávky. „Měli bychom mít možnost se sami rozhodnout, jestli chceme do sociálního systému přispívat a v jaké výši. Jasně, potom bychom třeba nemohli čerpat bezplatnou lékařskou péči, ale mně chybí ta možnost se svobodně rozhodnout. A to už tady přeci bylo“, uzavírá Vilém.

Přečtěte si také: Berou statisíce a o OSVČ nevědí nic

Jak se na odvody OSVČ díváte vy? Napište nám do diskuze, případně článek pošlete někomu ze svých známých.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.