Čtvrtou nejošklivější budovu světa najdete v Praze. Ošklivější jsou už jen stavby v KLDR, Dubaji a Rumunsku

Foto: Pixabay

Design a vzhled je vždy věcí osobního vkusu. Co se jednomu zdá krásné, může druhému připadat ošklivé. A je jedno, zda jde o ženy, muže, obrazy, auta, nebo třeba budovy.


A právě na vzhled budov se zaměřil americký zpravodajský server CNN, který před několik lety sestavil žebříček deseti nejošklivějších budov světa. Podle tohoto serveru je nejošklivější stavbou Hotel Rjugjong v Pchjongjangu, hlavním městě KLDR. Tento hotel ve tvaru pyramidy má ale ještě jedno prvenství. Pravděpodobně se totiž jedná o nejvyšší prázdnou budovu na světě (výška 350 metrů). Hotel se začal stavět v době, kdy se konala olympiáda v Jižní Koreji, tedy v roce 1988.

Uplynulo však celých 35 let a hotel je stálé prázdný. Ambice měl ale veliké a v jednu chvíli to dokonce vypadalo, že jej bude provozovat společnost Kempinski, která na celém světě provozuje luxusní hotely. Nestalo se tak. Hotel i přesto, nebo možná právě proto, drží prvenství v anketě o nejošklivější stavbu světa. Na druhém místě se umístil hotel Atlantis v Dubaji a třetí místo pak obsadil Palác lidu, který v rumunském hlavním městě, Bukurešti, nechal postavit bývalý komunistický prezident Nicolae Ceausescu.

Pojďme ale na čtvrté místo. To totiž ve zmíněné anketě obsadila Žižkovská věž v Praze. Budova, kterou navrhl architekt Václav Aulický, je dominantou Prahy již od roku 1992, ale její stavba začala již v roce 1985. Věž je vysoká 216 metrů a stojí na kopci ve čtvrti Žižkov, odkud je panoramatický výhled na město. Navzdory své impozantní výšce je však design věže hojně kritizován pro svůj údajně bizarní a neatraktivní vzhled.

Výstavba věže byla již od počátku kontroverzní a mnoho Pražanů proti projektu protestovalo kvůli jeho negativnímu dopadu na panorama města. Návrh věže od architekta Václava Aulického byl inspirován futuristickou vizí vesmírného cestování a měl připomínat kosmickou loď, nebo mimozemské komunikační zařízení. Vzhled věže byl však také někdy popisován jako "obří kovová špejle" nebo "obří mimozemšťan vylézající ze země".

Betonová šachta věže je pokryta nahodile uspořádanými ocelovými trubkami, které věži dodávají nerovný a poněkud chaotický vzhled. Věž zdobí také obří sochy dětí lezoucích po šachtě nahoru a dolů, což mnoha lidem připadá znepokojivé a strašidelné.

Navzdory své neoblíbenosti mezi některými místními obyvateli i turisty, zůstává Žižkovská televizní věž významnou pražskou dominantou a stále přitahuje návštěvníky, které naopak svým netradičním designem zaujala. V posledních letech byla věž zrekonstruována a částečně přeměněna na luxusní hotel, který svým hostům nabízí možnost ubytovat se v apartmánu s nádherným panoramatickým výhledem na město.

Přečtěte si: Kousek za hranicemi jsme zažili nákupní orgie. Slevy byly až 80 procent

Líbí se vám Žižkovská věž, nebo máte v České republice jiného „favorita“ na nejošklivější stavbu republiky? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.