Netradiční svařák s pomerančem a bourbonem z vás na rodinné oslavě udělá hvězdu. Na „krabicák“ ale zapomeňte

svarak-vanoce-vino-trh
Foto: Pixabay

Venku je počasí, které přímo vybízí k tomu, dát si šálek lahodného „svařáku“. Jenže u drtivé většiny venkovních stánků se o moc lahodný nápoj nejedná. Doma si ale snadno uděláte horký drink, kvůli kterému vás budou všichni milovat.


Naše zkušenosti se svařeným vínem u většiny českých stánků jsou spíše špatné. Čest výjimkám, ale většinou jde o levné víno, občas možná i trochu naředěné, které stánkař svaří s trochou cukru a skořice, nazve to „tradičním vánočním svařákem“, nasadí cenovku 65,- korun za dvě deci a má vystaráno. My jsme ale milovníci kvalitních svařáků, a tak vám nabídneme dva recepty, které když ochutnáte, už si nikdy svařák z plastu u stánku nedáte.

Máme oblíbené dva recepty. Jeden jsme si zamilovali ve Švédsku, kde opravdu vědí, jak si na horkém víně pochutnat, a druhý, trochu tradičnější, pochází z Německa. Ten jste určitě ochutnali třeba při návštěvě tradičních vánočních trhů v Drážďanech, Norimberku, nebo třeba Mnichově. Už jenom to, že ho dostanete do porcelánového šálku, indikuje určitou kvalitu nápoje. Pojďme tedy na zmíněné recepty.

Glögg – svařák nejen pro chlapy

Švédský recept na svařené víno je trošku ostřejší a rozhodně to není pití pro citlivky. Zahřeje ale fantasticky, voní úžasně a ještě lépe chutná. Příprava je trochu delší, ale rozhodně stojí za to. Takže jak na Glögg?

Do hrnce nalijte „sedmičku“ kvalitního suchého červeného vína. Přidejte nastrouhanou kůru ze dvou perfektně omytých pomerančů, polévkovou lžíci najemno nastrouhaného zázvoru, pár tobolek kardamomu, asi 1 dcl třtinového cukru (odměřte ve sklenici), dva kousky celé skořice, asi 10 kusů hřebíčku a 1 dcl bourbonu. Máme vyzkoušený Jack Daniel´s. Někdo ale doporučuje rum. Ne tuzemák, ale klasický třtinový rum. Směs zahřejte, ale nesmí se vařit. Nechte prohřívat přibližně 15 minut a poté hrnec odstavte. Směs pak nechte přibližně 3 hodiny louhovat. Vychladlou ji následně pečlivě přeceďte, přidejte rozinky, mandle, kandované ovoce a zahřejte těsně pod bod varu. Do sklenic dejte pár mandlí, rozinek a plátek pomeranče. Zalijte horkým nápojem a „vzhůru do bezvědomí“.

Německý Glühwein je klasika

Němci dělají svařák velmi podobný tomu našemu, ale podle nás ho umí o „fous“ lépe. Tady je tedy recept na německou klasiku:

Opět budete potřebovat kvalitní suché červené víno. Na levná vína za 59,- korun skutečně zapomeňte. Ze špatného vína neuděláte nikdy dobrý svařák. Vymačkejte si šťávu ze dvou pomerančů a smíchejte ji se třemi polévkovými lžícemi medu. Do rozmíchané šťávy přidejte 3ks badyánu, 3 celé skořice a cca 5 tobolek kardamomu. Směs zahřívejte a jakmile se med rozpustí a spojí s pomerančovou šťávou, přidejte červené víno. Pořádně prohřejte, ale pozor, směs se nesmí vařit. Stejně jako u švédského receptu, i tady vložte plátek pomeranče do sklenice, zalijte horkým vínem a vychutnejte si jeho skvělou chuť.

Jaký recept na domácí svařák máte vy? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Veronika Malá; Wikimedia Commons

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.