Chorvatsko je pro vás drahé, přesto chcete s dětmi k moři? Nabízí se překvapivá alternativa

Foto: Pixabay

Nechcete do Chorvatska? Necelých tisíc kilometrů od Prahy najdete krásné písčité pláže a mnohdy i nižší ceny než u Jadranu. Sami jsme tam pár dní strávili a byli jsme nadšeni atmosférou i krásou místních pláží.


Milióny turistů z celé severní Evropy míří každoročně do Chorvatska k Jaderskému moři. A především Češi mají k této zemi zvláštní vztah. Země bývalé Jugoslávie totiž byla pro většinu z nich jedinou možností, jak před rokem 1989 svlažit tělo v teplém moři. Ti méně šťastní pak vyráželi do tehdejší NDR na Rujánu k Baltskému moři. Ovšem skočit do moře s průměrnou prázdninovou teplotou vody necelých 16 stupňů bylo opravdu jen pro skutečně otužilé.

Proč jezdí Češi do Chorvatska

Češi v průběhu let navázali s Chorvaty mnohdy i životní přátelství a mnoho z nich se proto každoročně do této krásné země rádo vrací. Má to ale svá specifika. Předně je to doprava. Prázdninové kolony na dálnicích často dosahují i několika desítek kilometrů, cesta se tak pro mnohé řidiče a posádky jejich vozů stává utrpením. Druhým faktorem, který stojí za zvážení při úvaze nad cestou do Chorvatska, jsou stále se zvyšující ceny a neskutečně přeplněné pláže. Mnoho rodin tak aktuálně přemýšlí, kam vyrazit, aby alespoň v jednom ohledu byla taková dovolená lepší. Máme pro vás zajímavý tip.

Možná tomu nebudete věřit, ale krásné písčité pláže, espresso za 2 eura, zmrzlinu za 2,50 eur a pizzu Margheritu za 12 eur najdete i na opačné straně Evropy, než leží Chorvatsko. Konkrétně v Nizozemsku. Ano, teplota vody tam velmi pravděpodobně nebude 26 stupňů jako na Makarské, ale rozhodně v ní nebudete mrznout jako na zmíněné Rujáně. My jsme vyzkoušeli dvě lokality a obě byly nádherné. Teplota vody kolem 22 stupňů, příjemní lidé, poloprázdná pláž, ubytování za ceny srovnatelné se Zadarem nebo Biodragem na Moru. A kde jsme tedy byli?

Dovolená v Nizozemsku

První pláží, na které jsme se při cestě po Nizozemsku zastavili, byla nádherná písčitá pláž ve známém městečku Zandvoort, kde se v letech 1952 – 1986 konaly Velké ceny Nizozemska ve Formuli 1. Najdete zde přibližně 9 kilometrů písečných pláží a velké množství vysokých písečných dun. Městská pláž je označena tzv. „Modrou vlajkou“, která indikuje pláže, jež splňují vysoké standardy z pohledu ochrany životního prostředí. Pozor, o víkendech tu je poměrně plno, ale všední dny dopoledne jsou jako stvořené pro romantické procházky a koupání. Zandvoort se nachází cca 30 kilometrů od Amsterdamu a dojedete tam pravděpodobně rychleji a pohodlněji než do Splitu.

Druhá pláž, která nás zaujala, byla pláž u města Domburg, které leží necelých tisíc kilometrů od Prahy. Tady najdete pravděpodobně vůbec nejstarší veřejnou pláž v celém Nizozemsku. Ubytování pro čtyři osoby v apartmánu se zde dá najít již od necelé tisícovky eur, což je rozhodně srovnatelná cena, ne-li nižší, než dáte za podobný apartmán ve stejném období v Chorvatsku. Ale pozor, voda je tady stejně mokrá jako v Chorvatsku, takže spadne-li vám do ní fotoaparát, tak jako nám, přijdete o krásné snímky z dovolené, což je bohužel i náš případ...

Byli jste někdy na plážích v Nizozemsku? Napište nám do diskuze, jestli vás moře v této oblasti láká a proč.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.