Čechům se letos Chorvatsko asi pořádně prodraží. V Thajsku může být až 5x levněji

Foto: Pixabay

Chorvaté už letos platí eurem a na cenách ubytování to bude asi dost znát. O letních prázdninách tak může být srovnatelné ubytování v chorvatském Zadaru až 5x dražší než v thajské Pattaye.


Chorvatsko vstoupilo do eurozóny 1. ledna 2023. Ceny zboží a služeb budou sice až do 31. prosince 2023 uváděny v eurech i v kunách, ale preferovanou měnou bude rozhodně euro. Chorvatsko se zároveň stalo součástí Schengenského prostoru, takže Češi budou moci během letošních dovolených očekávat rychlejší průjezd přes pozemní hranice. Bohužel ale také výrazně vyšší ceny za ubytování, služby a některé potraviny.

Chorvatsko ani v minulých sezónách už zdaleka nepatřilo mezi nejlevnější prázdninové destinace. Přesto, tak jako každoročně, přivítalo v loňském roce stovky tisíc Čechů, kteří na Chorvatsku oceňují především krátkou vzdálenost od českých hranic a přívětivost místního obyvatelstva. To bude pochopitelně platit i letos, ale k jedné změně přeci jen dojde. To změnou budou pravděpodobně výrazně vyšší ceny ubytování, služeb i potravin.

Ve veřejném prostoru se dokonce objevily úvahy, že bydlet v Chorvatsku u moře může být letos výrazně dražší, než srovnatelné ubytování například v Thajsku. Rozhodli jsme se proto, že se na takové srovnání cen podíváme.

Pro srovnání jsme si nadefinovali rodinu se dvěma dětmi ve věku 7 a 10 let, která chce strávit u moře příjemný týden v termínu od 16. do 23. července. Hledali jsme pro ně ubytování pouze se snídaní, protože většina rodin se přes den nají spíše na pláži a večer si vyjde na jídlo někam ven. Ubytování jsme chtěli u pláže, s výhledem na moře, s klimatizací, bezplatnou wifi sítí a vlastní koupelnou. Hledali jsme na serveru booking.com a chtěli jsme pouze ubytování s hodnocením 8 a více. Pro Chorvatsko jsme zadali oblíbenou destinaci Zadar, v Thajsku jsme potom hledali ubytování na známé Pattaye. A jak srovnání dopadlo?

Kdybychom to neviděli na vlastní oči, neuvěříme. Zatímco v Chorvatsku jsme v uvedeném termínu našli nejlevnější ubytování pro čtyři osoby, odpovídající zadaným parametrům, za 49.280,- korun (Holiday Park Zelena Punta), v Thajsku to bylo za pouhých 9.792,- korun (Hotel Baan Khun Nine), tedy 5x levnější.

Ano, bereme argument, který se jistě v diskuzích pod článkem objeví. Tedy že cesta do Thajska posune celou naši prázdninovou matematiku do jiných výšin. Budeme-li ale kalkulovat se čtrnáctidenním pobytem, nikoliv pouze s týdenním, už se obě dovolené dostanou na vskutku srovnatelnou cenu. Započítat bychom totiž měli i další náklady, jako je například stravování, taxi, vstupné na atrakce, atd… Bydlet 14 dní v Thajsku tedy vyjde na cca 20 tisíc, zatímco v Chorvatsku na cca 100 tisíc korun. Přibližný rozdíl 80 tisíc korun by potom mohl na 4 letenky zhruba postačit. Nejlevnější letenky na Pattayu jsme v červencovém termínu našli u Emirates za 23.403,- korun.

Přečtěte si: Co vadí Čechům v Chorvatsku nejvíce?

Uvažujete letos nad dovolenou v Chorvatsku? S jakým počítáte rozpočtem? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.