„Tolik špíny jako v Česku jsem u nás nikdy neviděl“, říká Nizozemec. Pokuta může být až 200 tisíc korun

Černá skládka
Foto: Jiří Soukup

Česko je krásná země. Ovšem jenom do chvíle, než zastavíte s kolegou ze zahraničí u malého odpočívadla, abyste se vyměnili za volantem vozu, který máte k testování. V takovou chvíli byste se nejraději propadli.


Kolegové ze sesterské redakce TestyOjetin měli díky spolupráci s jedním nizozemským magazínem možnost otestovat čínský elektrický vůz, který se v Česku zatím nenabízí a asi jen tak ani nebude. Brzo se s jejich zážitky se zajímavým autem jistě seznámíte. Zážitky z auta ovšem nebyly to jediné, co jim z jednodenního výletu zůstane v paměti. Při výměně řidičů u jednoho malého odpočívadla se prý málem propadli hanbou do země.

Čecha to nepřekvapí, cizinec zírá

Jak už to tak v Česku bohužel bývá, jakmile se někde u silnice objeví nějaké malé odpočívadlo, je jeho okolí většinou poseto různými odpadky. Hygienické ubrousky, toaletní papír, plechovky, PET láhve i krabičky cigaret. To vše u takových odpočívek najdete. Kolegové ale zažili něco mnohem bizarnějšího. „Vystoupili jsme, abychom se vyměnili za volantem, a kromě toho, že jsme šlapali ve střepech, tak jsme zjistili, že do trávy hned vedle asfaltu někdo vyhodil starý elektrický sporák,“, popisuje situaci Jirka z redakce webu TestyOjetin.cz a pokračuje: „Musím přiznat, že mě to nijak zvlášť nepřekvapilo, ale André to nemohl rozdýchat.“

Že se nestydíte

André je Nizozemec, který za námi občas jezdí se zajímavými auty. Seznámili jsme se kdysi na autosalónu v Ženevě a přibližně jednou za rok se vidíme. Ukážeme mu krásy Česka, pozveme na dobré pivo a pečené koleno, zajedeme na Karlštejn, nebo Konopiště. Jenže tentokrát to s tou krásou Česka tak „horké“ nebylo. „Tolik špíny jako tady jsem vážně u nás neviděl“, řekl André, když zamyšleně okopával pohozený sporák, a dodal: "Ti lidé by se měli stydět."

Pokuta až 200 tisíc

Je opravdu k nepochopení, jak může někoho napadnout vyhodit z auta starý sporák. Přitom případná pokuta není zrovna malá. Fyzické i právnické osobě, která znečistí veřejné prostranství, nebo naruší životní prostředí v obci, totiž může obec uložit pokutu až do výše 200 tisíc Kč. Dotčená osoba navíc musí v zákonné lhůtě závadný stav odstranit. Založení černé skládky potom může být sankcionováno pokutou do 50 tisíc korun.

Lesní zvěř už jenom v učebnici?

Téměř v každé větší obci jsou sběrné dvory. Stačilo tedy zajet tam a neničit již tak dost zkoušenou přírodu. Budeme-li se k ní totiž takto chovat, budou si naše děti prohlížet lesní zvěř a rostliny možná už jenom v učebnici přírodopisu.

Jak se na podobné chování díváte? Je 200 tisíc za podobné znečištění přírody moc, nebo málo? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.