Jeden den na „Mácháči“ vám pořádně vyluxuje peněženku. Na platební karty ale zapomeňte, jede se model „cash only“

Občerstvení Máchovo jezero
Foto: Veronika Malá

Hláška, že „Mácháč“ je jen pro chudé, už dávno neplatí. Vyrazit si s rodinkou na jeden jediný den k šestému největšímu rybníku v Česku totiž může přijít i na několik tisíc korun. Navíc pouze „cash“.


Máchovo jezero vlastně není žádné jezero. Je to rybník, který už v roce 1366 založil Karel IV., a který svoji slavnou éru započal až ve třicátých letech devatenáctého století, kdy u něj často pobýval básník Karel Hynek Mácha. Podle něj se také tato vodní plocha jmenuje. O název sice byly zpočátku poměrně velké spory, nicméně dnes je Máchovo jezero pojem, který zná snad každý Čech. A když ne každý, tak určitě ti ze středních Čech, kteří to k této vodní ploše mají většinou opravdu kousek.

Je to stroj na peníze

A v letních měsících toho také hojně využívají. Okolní kempy i ostatní ubytovací kapacity praskají ve švech, pláže jsou plné, u stánků s občerstvením stojí pořád krátká frontička. Všechno jede jako dobře namazaný stroj. Pochopitelně stroj na peníze. Ty vám totiž začnou z peněženky mizet velmi rychle. A vše začne už při parkování. My parkovali na parkovišti kempu Klůček a kromě občanky a nahlášení registrační značky auta jsme museli z peněženky vyndat první stokorunu. Pochopitelně pouze v hotovosti.

Platí se za vstup do areálu

Nechtěli jsme se koupat, ani využívat nějaké atrakce. Jen jsme se chtěli projít kolem vody, dát si někde dobrou kávu a zase odjet. I tak jsme ale museli zaplatit 80,- korun za osobu jako „vstup do areálu“. Rybník je totiž oplocen a bez zaplacení se na pláže, ani ke stánkům, nedostanete. Děti ve věku 4 – 15 platí polovinu, „rodinné vstupné“ jsme na ceníku nenašli, takže jako čtyřčlenná rodina s dětmi 8 a 12 let jsme za vstup zaplatili 240,-korun. I s parkovným jsme tak v tu chvíli měli útratu již 340,- korun. Změnili jsme tedy plány a řekli si, že u jezera strávíme celé odpoledne.

Parník, šlapadla

Ještě než jsme však našli volné místo na pláži, spatřily děti půjčovnu šlapadel. „Mamííí, tatíííí, pojedeme na šlapadle?“. Hodinka vyjde na 250,- korun. No, nekup to. V porovnání se třicetiminutovou plavbou lodí kolem jezera, kde dospělý zaplatí 220,- korun a dítě 90,- korun, to je vlastně zadarmo. Dětem ale plavbu lodí, ani šlapadla, nevymluvíte. V tuto chvíli tak naše saldo činilo již 1.180,- korun, a to jsme si ještě nedali ani nic k jídlu a pití.

„Cappuccino Mácháč“, nebo raději mazlavé hranolky s kečupem?

Stánků s jídlem je na hlavní pláži poměrně dost, dokonce tady najdete i asijské bistro. S nějakým kulinářským zážitkem ovšem moc nepočítejte. Prim hrají klasicky různé klobásy a hranolky s kečupem, na tabuli u jednoho stánku byly inzerovány dokonce domácí polévky a guláš. Na domácí polévku ale děti nenalákáte, takže to odnesly překvapivě hranolky. Ještě jsme si objednali „cappuccino“. To místní barista připravoval tak, že do krabice s mlékem strčil hadičku z kávovaru, který mléko ohřál. Do teplého mléka potom barista nalil kávu a „Cappuccino á la Mácháč“ bylo na světě. Útrata za jídlo a pití celkem 870,- korun (ano, bylo v tom i pivo a vinný střik ze skvělého krabicáku).

Máme, co si zasloužíme

Půl dne u Máchova jezera nás přišlo  na 2.050,- korun a to do toho nepočítáme fantastickou zmrzlinu v Bistru u Strnada a nějaký ten benzín. Že to bylo hodně a kvalita jídla mizerná? Ano, bylo to hodně a kvalita jídla byla podle nás skutečně mizerná. Ale nezlobme se na stánkaře. Chtějí si pochopitelně vydělat. A jestli jim to umožníme tím, že si u nich budeme za 60 korun kupovat teplé mléko smíchané s levnou kávou, a budeme to akceptovat jako cappuccino, nebo mazlavé hranolky s levným kečupem, je to náš problém. Ne jejich. Budeme prostě dostávat takové služby, v takové kvalitě a za takové ceny, jaké budeme ochotni akceptovat. A to platí jak u stánkařů u Máchova jezera, tak třeba i v supermarketech, nebo kamenných restauracích.

Jezdíte k Máchovu jezeru? Jak se vám tam líbí? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.