Cestujeme s Peugeotem: Kořenov, zachovalý bunkr a nejstarší rozhledna v Jizerských horách

Hotel Lesní Chata Kořenov
Foto: Daniel Kadlec

Prázdniny se chýlí ke konci, ke slovu se tak začnou dostávat víkendové, nebo jednodenní výlety za zajímavými místy v Česku. Jedno z nich jsme navštívili o minulém víkendu a společníka nám tentokrát dělal Peugeot 3008 GT.


Vyrazit na rodinný výlet v autě, které bez problémů pojme dva dospělé, dvě děti, dětský kočárek, několik tašek a neřekne si o víc než o 5 litrů nafty na 100 kilometrů, to je sen každého cestovatele. Peugeot 3008 s motorem 1,5 HDi, automatickou převodovkou a výkonem 130 koní takovým parťákem může být. My ho měli ve verzi GT a vyrazili s ním do Jizerských hor, kde jsme chtěli prozkoumat okolí horské obce Kořenov nedaleko Harrachova.

Skvělé a levné ubytování

Ubytovali jsme se v hotelu Lesní chata, který se nachází na krásném místě, obklopen lesem a loukou. Hotel nabízí velmi kvalitní pokoje za ceny, které se dnes na horách zrovna moc nevidí. Například dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou a toaletou, včetně wifi, za cca 1.300,- korun na noc. Za snídani se připlácí 150 korun a tady snad jediná výhrada. Snídaně nijak neurazí, ale nějak zásadně na ni asi vzpomínat nebudete.

Tesařovská kaple a bunkr „řopík“

Foto: Daniel KadlecKvůli snídani se ale do hor nejezdí. Tam se jezdí kvůli procházkám na čerstvém vzduchu. Už také začínají růst houby, takže si na procházku můžete vzít i košík. My hned po příjezdu vyrazili po modré značce na krátkou, cca 6 kilometrů dlouhou procházku směrem k lyžařskému vleku Bavorák a dále k Tesařovské kapli, kde cestou potkáte velmi zachovalý bunkr CH2/52/A-160Z, tzv. řopík. Hned úvodní metry prověří vaši fyzičku, protože hned od hotelu stoupá cesta přes blízkou louku do poměrně prudkého kopce. Pak se ale jde už víceméně po vrstevnici. Do bunkru se můžete podívat, ale bohužel, pohled to není moc hezký. Neslušní turisté si z něj udělali WC a popelnici. Naopak Tesařovská kaple na kořenovském hřbitově svítí svojí čistotou do daleka.

Pivko na terase osvěží

Obloukem kolem hřbitova s kaplí a kolem dalšího bunkru CH2/51/A-140 se dostanete zpět na tzv. Via Czechia a po modré značce zpět k hotelu. Tam si můžete dát na venkovní terase pivko a popřemýšlet, kam vyrazit další den. My se rozhodli pro rozhlednu Štěpánka, která má být nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Od hotelu je to jen cca 15 minut jízdy autem.

Rozhledna Štěpánka

Foto: Daniel KadlecRozhledna se nachází v Příchovicích u Kořenova a dá se k ní dojet autem, tedy nikoliv až přímo k patě rozhledny, ale nějakých 1800 kroků od rozhledny je parkoviště. Tam si nezapomeňte koupit v automatu parkovací lístek. Rozhledna je 24 metrů vysoká, a když budete mít štěstí na počasí, můžete vidět i hrad Bezděz.V roce 1944 bylo pod rozhlednou vybudováno pietní místo s mohutným kamenným křížem se svastikou, které mělo upomínat na padlé vojáky wehrmachtu a SS.

60 let v rokli

Dne 8. května 1945 tři Češi odstříleli z kříže svastiku a ještě téhož roku v červnu ho skupina evangelíků z Turnova svrhla do rokle pod rozhlednou. V ní zůstal rozbitý kříž ležet více než šest desítek let. K obnově kříže došlo v roce 2011, kdy jej znovu instalovali pozdější členové Spolku Jizeran. Dne 25. března 2023 strhl někdo kříž z podstavce, čímž se znovu rozbil na několik kusů.

Máte nějaký zajímavý tip, co navštívit v Jizerských horách? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Cestujeme s Peugeotem: Kořenov, zachovalý bunkr a nejstarší rozhledna v Jizerských horách

Daniel Kadlec

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.