Cestování s Peugeotem – Včelí svět, Vodní dům a zámek ve Zruči nad Sázavou

Foto: Marek Brunner

Další tip na jednodenní rodinný výlet, který jsme absolvovali s hybridním Peugeotem 408, potěší nejen děti. Projdete s včelím úlem, pochopíte, zažijete vodní hrátky a ochladíte se v útrobách zámku, který pamatuje rod Kolowratů i Schebků.


Foto: Marek BrunnerVýlet v okolí Prahy

Jednodenní výlety do vzdálenosti cca 100 kilometrů jsou pro hybridní Peugeot 408 jako dělané. Stačí nabít baterii, přepnout jízdní režim do nastavení „Hybrid“ a vyrazit za novými zážitky. Až večer opět zaparkujete u svého domu, zjistíte, že jste spotřebovali přibližně 3 litry benzínu na 100 kilometrů, což dělá z takových výletů potěšení, které si můžete dopřávat každý víkend.

My jsme tentokrát vyrazili po obávané dálnici D1 z Prahy směrem na Brno, abychom na 56. kilometru sjeli na Zruč nad Sázavou. Ovšem ještě než dojedeme do Zruče, městečka, kde Miloš Forman natáčel několik měsíců svůj druhý celovečerní film Lásky jedné plavovlásky, zastavíme se cestou na dvou zajímavých místech. Tím prvním je unikátní expozice „Včelí svět“.

Foto: Marek BrunnerVčelí svět

Ta je otevřena v budově bývalé školy v Hulicích a návštěvníkům hravým způsobem představuje život včelstva. Expozice záměrně vynechává typické muzejnické artefakty, o to víc se soustředí na současné technologie. Návštěvníci se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu.

Foto: Marek BrunnerZ Hulic budete pokračovat dále na Zruč nad Sázavou, ale hned za Hulicemi se ještě zastavte ve „Vodním domě“, který zábavnou formou informuje a vzdělává veřejnost o významu vody pro přírodu i člověka. To vše na příkladu evropsky významné lokality Želivka a vodní nádrže Švihov. Vnitřní expozice vás provede postupně pěti přehlednými sekcemi. Atrium Vodního domu pak osloví hravou stránku vaší osobnosti.

Zámek Zruč nad Sázavou

Pak už jen pár kilometrů a jste ve Zruči nad Sázavou. Za železničním přejezdem odbočíte doleva na parkoviště a mírným kopcem se vydáte směrem k zámku, o kterém jste doposud možná vůbec neslyšeli. Ovšem historie zručského panství sahá pravděpodobně až do počátku vrcholného středověku. Současná podoba zámku je potom završením mnohasetletého vývoje této stavby. Od středověkého hradu, přes pevnost, renesanční zámek, barokní či klasicistní panství, sídlo národního výboru a dalších institucí až do dnešní podoby.

Ovšem pozor, máme pro vás i jedno doporučení. Zručský zámek je vyhledávanou památkou a některé prázdninové termíny prohlídek jsou již beznadějně obsazené. Než tedy na výlet do Zruče vyrazíte, prověřte si na webových stránkách aktuální dostupnost prohlídek.

Máte nějaký další tip na turistickou zajímavost ve středních Čechách? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Cestování s Peugeotem – Včelí svět, Vodní dům a zámek ve Zruči nad Sázavou

Marek Brunner

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.