Zjišťovali jsme, zda se vyplatí připlatit si za let v business třídě, nebo raději zůstat v economy

Foto: Pixabay

Chystáte se utratit peníze za vysněnou dovolenou? A chcete letět jako sardinky s „čikn ór pasta“, nebo raději v posteli se šampaňským a sprchou před přistáním? Podívali jsme se, kdy se to vyplatí


Pokud nemáte to štěstí a nevyužijete některou chybu, které se čas od času u leteckých společností objeví, tak obecně platí, že letenky v business třídě jsou 2x až 5x dražší než letenky v ekonomické třídě. Vyplatí se tedy tento příplatek, nebo je to zbytečné?

Ekonomická třída vs. business třída: Služby na zemi

V letadle jsou rozdíly většinou jasné, ale existuje také poměrně dost rozdílů ve službách, které můžete využít ještě na letišti (nebo ještě před ním). Služby na palubě se značně liší v závislosti na délce letu, ale služby na letišti jsou více méně konzistentní, ať už letíte krátkým letem, nebo letíte na druhý konec zeměkoule. Při letu business třídou budete většinou moci na letišti využívat vyhrazené odbavovací přepážky a také přednostně nastoupit na palubu letadla. Na některých letištích, a s některými leteckými společnostmi, budete mít také přístup k přednostním přepážkám při bezpečnostní kontrole. Tyto služby tak přispívají k tomu, že je cesta k letadlu rychlejší a pohodlnější. Na většině letišť je také cestujícím umožněn přístup do letištního salónku, kde mohou odpočívat, popřípadě si dát zdarma jídlo či nápoje. Některé salónky také umožňují za poplatek využít třeba sprchu.

Ekonomická třída vs. business třída: Uvnitř letadla

V ekonomické třídě bude sedadlo zhruba stejné bez ohledu na leteckou společnost, nebo typ letadla, kterým letíte. V business třídě se však typ sedadla a pohodlí, které nabízí, může značně lišit. Na kratších letech se s největší pravděpodobností setkáte se stejnými sedadly, která jsou k dispozici v ekonomické třídě. Rozdíl je většinou pouze v tom, že prostřední sedadlo zůstává volné a máte tak víc prostoru (což se vám však může stát i při letu v ekonomické třídě).  Při delších letech je však situace naprosto odlišná. K dispozici jsou sedadla, která nabízejí mnohem více místa pro nohy než sedadla v ekonomické třídě, jsou širší a také jsou mnohem pohodlnější na spaní, protože si sedadlo můžete položit téměř do vodorovné polohy. Tato sedadla nabízejí také více soukromí a více úložného prostoru. Typicky se také v business třídě můžete při nástupu na palubu těšit na tzv. welcome drink. Většinou se jedná o šampaňské.

Vyplatí se tedy business třída?

Ekonomická třída je levnější a dostanete se kam potřebujete úplně stejně rychle jako v business třídě. Nevýhody ekonomické třídy se týkají určitého nepohodlí a množství času, který strávíte ve frontách na letištích. Naproti tomu business třída nabízí velmi pohodlná sedadla, přednostní odbavení a lepší možnosti při stravování.

Pokud však plánujete krátký let v rámci Evropy, business třída se určitě nevyplatí, a to hlavně z toho důvodu, že pohodlí je na těchto letech téměř úplně stejné, jako ve třídě economy a není tedy důvod si připlácet. Pokud ale plánujete dlouhý let s přestupy, a do cílové destinace chcete přiletět odpočatí a hned se věnovat místním aktivitám, stojí za zvážení, jestli si za business třídu nepřiplatit. Pokud létáte často, můžete také využít své cestovní míle k „bezplatnému“ upgradu.

 

Zdroj: Vlastní zjištění autora, knaviation

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.