Zabijácké otázky dětí na jednoduché otázky přivádí mnohé rodiče do úzkých

Foto: Veronika Malá

Možná jste to sami někdy zažili. Otázka dítěte na banální věc, momentální výpadek paměti, nebo třeba chvilková myšlenková indispozice, a trapas je na světě. Přitom na většinu podobných otázek jsou odpovědi jednoduché.


Táto, proč fouká vítr? Proč prší? A co to je, to barevný na nebi? To je duha. Aha, a jak vzniká? To ji tam někdo nakreslil? No, ehmm, víš… Řeknu ti to později doma, teď opravdu spěcháme (doma mám totiž Google). Proč prší, fouká vítr, nebo třeba proč vzniká duha lze však dětem vysvětlit v pár větách.

Podzimní procházky během tzv. „babího léta“ bývají velmi romantické. Tím spíše, když se vyrazí do přírody s dětmi. Sbírají se kaštany, z barevných listů se spojují draci, a tu a tam se dá zpozorovat i nádherná duha. Obdivují ji jak dospělí, tak i děti. Jak už to ale bývá, dětem nestačí podívat se pouze na barevný oblouk na nebi. Zajímá je, jak duha vznikla. Nakreslil ji někdo? A proč tam není pořád? A tady ruku na srdce. Kdo z nás dokáže dětem okamžitě srozumitelně vysvětlit, proč duha vzniká?

Není to ale nic složitého a nemusíme hned sahat do gymnaziálních znalostí fyziky. Malým dětem postačí vysvětlení, že duha vzniká v okamžiku, kdy prší, nebo je těsně po dešti, a zároveň svítí sluníčko. Ve vzduchu jsou totiž kapky vody, přes které svítí sluneční světlo. A i když jsou kapky jiného tvaru než hranol, jako hranol se v tu chvíli chovají. Rozloží totiž světlo, které skrz ně prostupuje, na jednotlivé barvy. K tomu dojde tak, že se na stěnách vodní kapky láme a odráží světelný paprsek.

V ideálním případě tak lze od vnějšího okraje duhy směrem ke středu pozorovat barvy v pořadí: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová. Někdy ale jednotlivé barvy mohou splývat, resp. nemusí být nijak ostře odděleny. Žlutá tak může vypadat jako žlutooranžová, modrá potom třeba jako modrofialová. Tady je vhodné dětem vysvětlit, že máme tři primární barvy. Červenou, žlutou a modrou. „Tati, ale naše auto je zelený, tak jak to, že jenom tři barvy“? Víte, jak to dětem vysvětlit? Zkuste koupit temperové barvy a doma na papírku smíchat modrou temperu se žlutou, nebo třeba červenou temperu se žlutou. Tak se dětem nejlépe vysvětlí, jak jednotlivé barvy vznikají.

Duha se ale na nebi neobjeví vždy, když prší a svítí sluníčko. Je tu ještě jeden faktor, a tím je podmínka, že Slunce musí být níže, než 42° nad obzorem. Duhu proto uvidíme spíše ráno a večer. A pak je tady ještě jedna veličina, která určuje, jak „veliká“ duha bude. Tou veličinou je velikost kapek. Čím jsou kapky vody větší, tím bude duha větší a výraznější.

Víte třeba, proč fouká vítr, nebo proč prší? Napište nám do diskuze, jak byste to vysvětlili malým dětem.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.cryptonews.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cestyavylety.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.