Za vytvoření „špuntu“ je v Německu pokuta 200 €. U nás si s tím kamióny hlavu nedělají

Foto: Daniel Kadlec

Předjíždět jedno auto dlouhých 6 kilometrů? Na dálnicích celkem běžný úkaz. Dva kamióny vedle sebe, rozdílová rychlost 2km/h a vzadu kolona aut dlouhá i několik kilometrů.


Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouhou dráhu ujede kamión, který jede maximální povolenou rychlostí, tedy 80 km/h, při předjíždění svého kolegy, který jede rychlostí o 2km/ nižší? Dnes a denně nám to předvádějí řidiči na našich dálnicích, ale málokdy se stane, že by je za to policie nějak postihla. Přitom například v sousedním Německu dostávají za nesprávné předjíždění řidiči kamiónů pokutu až do výše 200 euro. Nedávno ale na podobnou aroganci doplatil řidič polského kamiónu na hradecké dálnici D11. Celou situaci sledoval ze svého vozu náš kolega ze sesterské redakce TestyOjetin.cz, Jan Smékal.

Do půl minuty musím předjet, a pokud na to nemám, tak hold nesmím ani začít. V podstatě nesmím započít úkon. Známý za to schytal dokonce 200 €
Robert Tietze; čtenář webu TestyOjetin.cz

Jestliže jede kamión maximální povolenou rychlostí 80km/h, ujede za sekundu 22,22 metrů. Kamión s rychlostí o 2km/h nižší ujede za stejný čas 21,69 metru. Za jednu sekundu se tedy rychlejší kamión posune vůči tomu pomalejšímu o pouhých 53 centimetrů. V Evropě je maximální délka návěsové soupravy 16,5 metru, přívěsové potom 18,75 metru. Pro účely tohoto příkladu budeme tedy kalkulovat s 19 metry délky soupravy + s tím, že řidič zahájí předjížděcí manévr 10 metrů za pomalejším kolegou a ukončí ho 10 metrů před ním. Celkem tedy potřebuje překonat rozdílovou vzdálenost 39 metrů. A na to potřebuje 74 sekund. Za tu dobu ujede při rychlosti 80km/h dlouhých 1.644 metrů.

Jen samotné předjetí tedy v tomto případě zabere téměř dva kilometry. A když se k tomu připočítá situace z dálnice D11, kdy se předjíždějící kamión nemohl zařadit zpět do pravého pruhu, protože před předjížděným kamiónem nebylo dostatek místa, může se celá „operace“ protáhnout až na 6 kilometrů.

Asi tři, nebo čtyři auta za kamiónem jela hnědá Octavia, ani ve snu by mě nenapadlo, že to je policie
Jan Smékal; redaktor webu TestyOjetin.cz 

Jedna z takových "příhodiček" se stala před pár týdny na dálnici D11, kde se v koloně za předjíždějícím kamiónem sunul i náš kolega z redakce TestyOjetin.cz. "Předjížděli se téměř šest kilometrů. To jsem snad ještě na dálnici nezažil", říká Jan Smékal. Jenže v tomto konkrétním případě byli řidiči obou kamiónů asi řádně překvapeni. Jako třetí vozidlo v koloně aut totiž jela hnědá Octavia. Ano, tušíte správně, byla to dálniční policie. Podle kolegy Smékala, který nám poslal i foto ze své palubní kamery, si policisté oba kamióny stáhli do odstavného pruhu, kde jim pravděpodobně udělili pokutu. I když, kdo ví. Podle nás se v tomto případě také mohlo jednat o souběžnou jízdu. Asi až z kamerového záznamu policejního vozu bude zřejmé, zda předjížděný kamión umožnil rychlejšímu kolegovi předjetí, či nikoliv, případně zda kolona v pravém pruhu byla natolik souvislá, že se o souběžnou jízdu jednat skutečně mohlo.

Jaký máte názor na předjíždění řidičů kamiónů? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec (vlastní zjištění autora); Jan Smékal; CarTrax

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.