Vyrazili jsme do italských Alp a za kouření v autě málem dostali pokutu až 2.500 eur

Foto: Veronika Malá

S kolegy jsme vyrazili do italského Livigna na lyže. Užívali jsme si plnými doušky, ale zjistili jsme, že za kouření v autě nám hrozila pokuta až 2.500 eur


Do italského Livigna jezdíme na lyže už několik let. Většinou jenom na víkendy, ale jednou do roka přijedeme i na více dní. Minulý víkend jsme s kolegy z redakce vyrazili na tři dny a protože jsme tentokrát vyrazili dvěma auty, vzala naše kolegyně i svoji sedmnáctiletou dceru a její kamarádku. Holky milují snowboard a těšily se nejen na dlouhé sjezdovky, ale také na vyhlášené bombardino. V Itálii dělají totiž i nealkoholické a skoro to nepoznáte.

Bez cigárka nešlo vydržet

Ráno jsme vyrazili na lyže, holky naložily prkna a v zácpě aut jsme se pomalu sunuli z hotelu k nástupní stanici lanovky. Asi po hodině jsme přijeli k závoře placeného parkoviště a při čekání na vjezd jsem to už nevydržel a vytáhl z pouzdra elektronickou cigaretu. A jak tak potahuju a představuji si jak už jsem na kopci, najednou „ťuk, ťuk, ťuk“ na okno a za ním pracovník areálu.

Za kouření v autě pokuta až 5 tisíc eur

Stáhl jsem okénko, aby mi chlapík lámanou angličtinou sdělil, že když máme v autě děti, nemůžeme kouřit. Jinak že nám hrozí pokuta 2.500 eur. A to jenom prý proto, že holkám je už 17 let. Kdyby byly mladší než 12 let, hrozí pokuta až 5 tisíc eur. Hledali jsme na internetu a zjistili, že to tak skutečně je. Sice jsme nenašli informaci, zda se zákon vztahuje i na elektronické cigarety, ale raději jsme ji v autě už nepoužívali.

Riziko pasivního kouření

Jedním z hlavních důvodů pro toto opatření je snaha o ochranu zdraví nejen kuřáků, ale i těch, kteří jsou vystaveni pasivnímu kouření. Děti jsou zvláště zranitelné vůči škodlivým účinkům tabákového kouře, a proto se italská vláda rozhodla přijmout kroky k minimalizaci této expozice.

Chybí osvěta

Ovšem i když se mnozí shodnou na důležitosti ochrany zdraví, existují i názory, že tato opatření mohou být vnímána jako příliš restriktivní a zasahující do osobní svobody jednotlivců. Někteří tvrdí, že by měla být kladen spíše větší důraz na edukaci a osvětu, aby lidé byli informovanější o rizicích kouření v uzavřených prostorech, zejména v autech.

Itálie není jediná

Celkově lze konstatovat, že Itálie podniká kroky k regulaci kouření v autech s cílem chránit zdraví občanů a zlepšit kvalitu ovzduší. Klíčovým faktorem je nalezení rovnováhy mezi ochranou zdraví a zachováním osobních svobod, což vyžaduje citlivý přístup a diskuzi s veřejností.

Věděli jste, že se v Itálii nesmí kouřit v autě, když v něm převážíte těhotnou ženu nebo pasažéry mladší 17 let? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.