V Česku se pokutám směje, ale například ve Švýcarsku by za tohle dostal pokutu až čtvrt miliónu

Foto: Marián Marek

Pokuty za většinu dopravních přestupků jsou v Česku hodně nízké. Někteří řidiči proto moc neřeší, jestli pokutu dostanou, či nikoliv. Ale jakmile přejedou rakouské, nebo německé hranice, jsou jako ovečky


Pozor na pokuty a dodržování dopravních předpisů v zahraničí. To, co v Česku „projde“ může v zahraničí vaše bankovní konto zlikvidovat během okamžiku. To, co si někteří čeští řidiči dovolí na našich silnicích, je totiž někdy skutečně neuvěřitelné. Přitom v Německu, v Rakousku, nebo ve Švýcarsku by na něco takového ani nepomysleli. Proč? Pokuty v těchto zemích jsou totiž skutečně vysoké a místní policisté nepřipouští žádnou diskuzi. O tom se nedávno přesvědčil i řidič z Prahy, který v Chorvatsku dostal pokutu deset tisíc korun za to, že diskutoval s policisty o výši pokuty, kterou mu udělili za překročení rychlosti o více než 30km/h v obci.

Je to úsměvné. Pár kilometrů před Rozvadovem jedou po dálnici klidně 160km/h, ale jakmile přejedou hranice, okamžitě zpomalí a jedou striktně podle předpisů
Petr Sýkora; Řidič mezinárodní přepravy

Jenže české dálnice jsou pro některé řidiče takovým malým „eldorádem“, kde si dovolují skutečně hodně. Překračování rychlosti, předjíždění v pravém pruhu, blokování levého pruhu, vybržďování, nebo například zneužívání záchranářské uličky. Jednoho takového výtečníka zadokumentoval na dálnici D5 i Marián Marek, který nafilmoval řidiče v červené Mazdě, kterak si v klidu jede záchranářskou uličkou. Zneužití záchranářské uličky je přitom přestupek, za který lze uložit pokutu od 1500 do 2500 korun. A to není pro mnohé řidiče žádný velký trest.

Jenže například v sousedním Rakousku to je něco úplně jiného. Tam může řidič za podobný přestupek dostat pokutu až 2.180 euro, tedy v přepočtu téměř 55 tisíc korun. A to je opravdu hodně. Ještě přísnější je to ve Švýcarsku. Podle Petra Sýkory, který již přes dvacet let jezdí do Švýcarska s autobusem, tam hrozí za zneužití záchranářské uličky pokuta až do výše 10 tisíc CHF, tedy více než čtvrt miliónu korun. Že to je hodně? Jistě, je to hodně. Ale pořád to je málo za zdržení například sanitky, která jede k dopravní nehodě. V takovém případě totiž často nerozhodují minuty, ale sekundy. A nezodpovědný řidič, který neoprávněně projíždí záchranářskou uličkou, může projíždějící sanitku fatálně zdržet.

Myslíte, že pokuta 2500 korun za zneužití záchranářské uličky je dostačující, nebo by měla být vyšší? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.