S elektrickými škodovkami se vydali až na Saharu. Nabíjeli v největším solárním komplexu na světě

Škoda Enyaq
Foto: ŠKODA Auto

Flotila elektrických vozů Škoda Enyaq se vypravila na dobrodružnou jízdu Marokem. Přes unikátní sluneční elektrárnu dojela až na nejslavnější poušť světa.


Dvoudenní dobrodružství posádkám ukázalo dechberoucí krásu místní přírody i náročnost zdejších cest. Vozy Enyaq 85x s pohonem všech kol si ale se všemi nástrahami poradily bravurně a dokázaly, že patří ke špičce co do jízdních vlastností, dojezdu na jedno nabití i pohodlí při dlouhých přesunech mimo zpevněné cesty.

Cesta dlouhá 700 km

Zajímavou akci poukazující na vášeň značky Škoda pro inovace a elektromobilitu uspořádal britský importér Škoda UK. Za volant elektrických SUV usedlo při 700 kilometrů dlouhém putování drsnou marockou krajinou několik novinářů a influencerů. Své o jízdě dunami ví i exkluzivní hosté tohoto dobrodružství — dvojice nizozemských dobrodruhů, která s vozem Enyaq a s rozkládací solární nabíječkou loni objela Afriku.

Noor - Fotovoltaika pro dva milióny domácností

Jednou ze zastávek výpravy byla velkolepá instalace vyrábějící elektřinu ze Slunce, elektrárna Noor. Tento gigantický počin marocké vlády zásobuje elektřinou přes dva miliony domácností. Svých zhruba 580 megawattů výkonu získává z kombinace fotovoltaických solárních panelů a sestavy parabolických zrcadel, kterých je 7 400, každé velké jako tenisový kurt, a pracují na principu koncentrování slunečního světla a tepla na soustavu potrubí na 240 metrů vysoké věži. Potrubím proudí speciální tepelné médium na bázi oleje. Kapalina se zahřívá až na 390 stupňů Celsia, následně ohřívá vodu a mění ji v páru, která pohání soustavu turbín — ty pak pomocí elektrických generátorů vyrábějí elektřinu.

Elektřinu vyrábí 20 hodin denně

Elektrárna, která zabírá plochu zhruba 2 500 hektarů, nabízí vysokou tepelnou setrvačnost: díky rezervoárům s roztokem tekuté nebo roztavené soli může elektrickou energii vyrábět ještě až osm hodin po západu slunce, tedy až dvacet hodin denně. Celkem je zrcadlům k dispozici kolem tří tisíc hodin slunečního svitu ročně. Elektrárna Noor je největší a nejvýkonnější svého druhu na světě.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.