Máte na registrační značce svého vozu šestku? Z některých podzemních garáží možná nevyjedete

Foto: Daniel Kadlec

Moderní parkovací systémy už netisknou lístečky, ale pouze načtou RZ. Je-li zaplaceno, případně není překročena doba pro parking zdarma, závora se zvedne. Jestliže ale RZ obsahuje číslici „6“, nebo písmeno „E“, možná neodjedete.


Měsíčně projede redakční garáží našeho sesterského webu TestyOjetin.cz pět až sedm aut, která máme od jednotlivých importérů k testování. A protože doba začíná čím dál tím více preferovat elektrifikované vozy, čím dál tím častěji začínají RZ těchto vozů písmeny EL. Tyto značky dostávají vozy s hybridním, nebo čistě elektrickým pohonem. Auta nabíjíme kde se dá, ale v poslední době jsme si oblíbili nabíjecí stojany v podzemních garážích nákupního centra na Černém Mostě. Než shlédneme v kině film, nebo vyzkoušíme pár strojů ve fitku, auto je dobité.

Ještě nedávno bylo parkování v těchto garážích zdarma, nyní je již zpoplatněné. A protože provozovatel obchodního centra nechce plýtvat papírem a ke každému vozu tisknout parkovací lístek, nainstaloval parkovací systém, který při vjezdu načte RZ daného vozidla a při výjezdu tuto RZ porovná s časem, po který bylo auto v garážích. Řidiči si snadno mohou na automatu zadáním své RZ zjistit, zda už nepřekročili dobu pro parkování zdarma a případně ihned částku uhradit.

Myšlenka to je skvělá. Stačí se podívat do jiných nákupních center, kolik parkovacích lístečků se válí u jednotlivých výjezdů. Přesto má systém ale jednu chybu, která může řidičům připravit pár horkých chvilek. Tou chybou je nedokonalost načítání RZ. Už dvakrát se nám totiž stalo, že systém při vjezdu špatně načetl RZ našeho auta. Jednou si spletl písmenko „E“ s písmenkem „F“, podruhé zase číslici „6“ s písmenem „G“. Zatímco první případ by se dal s přimhouřením oka pochopit, třeba kvůli špinavé RZ, záměna číslice „6“ za písmeno „G“ je překvapující. Proč? Písmeno „G“ totiž na českých RZ nesmí být.

V obou případech způsobilo chybné načtení RZ zdržení na výjezdu a bohužel i nervózní troubení řidičů za námi, kteří si pravděpodobně mysleli, že nemáme řádně zaplaceno. Nemá smysl filozofovat nad tím, že pár desítek sekund čekání ještě nikoho nezabilo a že ne vždy musí být chyba na straně řidiče. Spíše by stálo za to zamyslet se nad tím, jestli nelze „načítací“ software lépe optimalizovat, aby k podobným situacím nedocházelo.

A jak podobnou situaci řešit? Na Černém Mostě stačí na displeji na dotykové obrazovce zmáčknout „tlačítko“  s textem „Načtená značka neodpovídá“ a závora se zvedne. Jinde bude potřeba trochu více trpělivosti a přivolat obsluhu, která problém vyřeší.

Stala se vám někde podobná příhoda? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.