Jezdili v zimě do Vietnamu, nebo na Bali. Teď prý budou rádi i za výlet kamarádovým Trabantem na Šumavu

Foto: Daniel Kadlec

Drahá auta, dovolené, luxusní restaurace. Hodně majitelů firem si tohle všechno mohlo ještě docela nedávno dovolit. Teď je to ale všechno dožene. Mnozí z nich totiž hlásí, že příští rok pro ně bude spíše bojem o přežití.


„Covidové“ období položilo hodně firem na lopatky, hodně firem ale naopak v tomto období rostlo o stovky procent. Na pokraji bankrotu tak byli mnozí restauratéři, hoteliéři, nebo třeba provozovatelé některých cestovních kanceláří a agentur. Velký boom naopak zaznamenaly různé rozvážkové a doručovací firmy, nebo platformy pro nákup potravin či jídla z restaurací. Rok zpátky se zdálo, že se vše vrací do starých kolejí, když tu najednou válka na Ukrajině a energetická krize. Mnozí podnikatelé, kteří covidové období ustáli „jen tak tak“, to už ale možná ekonomicky nezvládnou. Přitom ještě před pár lety jezdili s rodinou do exotických zemí hrát golf, nebo se potápět ke korálovým útesům.

Jsem v oboru přes deset let. Ano, měli jsme velké náklady, ale tržby byly celoročně stabilní a relativně vysoké. Dovolilo nám to mít pěkná auta, jezdit na luxusní dovolenou a věnovat se koním, což je naše velká vášeň“, říká podnikatel z Jizerských hor, který provozuje luxusní penzión. Redakce jméno hoteliéra zná, ale na jeho přání jméno nezveřejňuje. Podle tohoto podnikatele byl první velkou ranou Covid: „V podstatě ze dne na den vypadly veškeré tržby. Nicméně hypotéku, leasingy na auta i na vybavení hotelové kuchyně jsme museli splácet dál. Něco nám pomohl vyřešit stát v rámci různých finančních podpor a kompenzací, ale ztrátu jsme měli ohromnou. Přežili jsme opravdu s „odřenýma ušima“, říká podnikatel.

Když už to vypadalo, že se byznys začne vracet do starých kolejí, přišla válka na Ukrajině a s tím spojená energetická krize. „Příští rok nás čeká refinancování hypotéky, což bychom asi zvládli, ale ranou do vazu je teď cena energií. Máme v penziónu vyhřívaný bazén, saunu, velkou prádelnu na hotelové prádlo, v kuchyni je také velká spotřeba energií“ říká hoteliér a pokračuje: „Jistě, můžeme zdražit, a také zdražujeme. Jenže klientů výrazně ubývá. Pobyt u nás je už po ně prostě drahý a volí raději skromnější ubytování, nebo si ho odpustí úplně“.

Jestli budou mít ve svém penziónu letos v zimě otevřeno, zatím neví. Chtěli by zachovat alespoň víkendy, ale přes týden bude prý pravděpodobně zavřeno. „Musel bych mít naspořeno několik miliónů, abych současnou situaci utáhl. Přemýšlíme proto nad prodejem, jenže kupců teď moc není. Vyčkávají, až kdo se skutečně položí a bude ochoten prodat výrazně pod cenou“, přibližuje situaci hoteliér, který letos v zimě nevyrazí ani na Bali, ani do Vietnamu, kam s manželkou rádi jezdili. „Letos to vidím tak kamarádovým Trabantem někam na Šumavu a kdoví, jestli nebude ještě hůř“, uzavírá s hořkým úsměvem hoteliér. Trabant je samozřejmě nadsázka, nicméně je pravdou, že zvyšování cen energií má dominový efekt napříč všemi sociálními skupinami.

Kam pojedete letos v zimě na dovolenou vy? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.