Čeští turisté se v zahraničí často setkávají s podvody. Třeba u bankomatů

Foto: Marek Brunner

Falešné peníze, předražené výlety, nebo třeba padělané zboží. Více než polovina cestovatelů, kteří se zúčastnili naší ankety, se v zahraničí setkala s nějakou formou podvodu.


Nedávno jsme na našem webu psali o turistovi z Prahy, který v Bangkoku naletěl asi na ten nejčastější podvod, se kterým se lze v Thajsku setkat. Podvod spočívá v tom, že jakmile si objednáte na ulici tuk-tuk s tím, že chcete odvézt na nějakou známou památku, v tomto případě to byl Královský palác, řekne vám nepoctivý tuktukář, že památka je zrovna dnes zavřená, ale že vám doporučí nějakou jinou pamětihodnost.

Ještě před rokem 1989 jsme si v Maďarsku měnili peníze na ulici. Největší chyba mého života. Přišli jsme o vše a žádné desky ani džíny jsme si domu nepřivezli
Karel D.; Praha

Jenže cesta k „náhradní“ památce je v takovém případě mnohdy i třikrát dražší a cestou vás ještě milý „průvodce“ nažene do spřízněné restaurace, krejčovského salonu, nebo obchodu se suvenýry. Že vás takový výlet vyjde celkem mnohem dráž, než původně plánovaný výlet, je asi nasnadě. Stejně tak jako to, že původně zamýšlená památka byla samozřejmě otevřena.

Podvod s počtem bankovek v oficiální směnárně může fungovat všude. Já jsem na něj narazil někdy na konci osmdesátek na Goričanu při výměně šeků. Ale trochu se štěstím jsem nenaletěl
Jiří Velíšek; čtenář webu CestyAvylety.cz

Součástí zmíněného článku byla také anketa, ve které jsme se našich čtenářů ptali, zda se při svých cestách do zahraničí setkali s nějakým podvodem. Ankety se zúčastnilo více než 8.500 čtenářů, z nichž více než polovina (53,9 %) se vyslovila v tom smyslu, že se s podvodem setkala. Asi nejčastějším negativním zážitkem bylo okradení, předražené jízdné a podvody při pouliční výměně peněz.

Pokud cestujete do zahraničí, může se vám stát, že narazíte na podvodníky, kteří se budou snažit vás oklamat, případně vám ukrást peníze nebo vaše cennosti. Tyto podvody mohou být v některých případech velmi sofistikované a dokonce i zkušení cestovatelé se mohou stát jejich obětí. Proto je důležité vědět, jak se bránit a jaké podvody jsou nejčastější.

Před každou cestou do zahraničí si proto zjistěte o dané destinaci co nejvíce informací. Včetně toho, jak se dostat z letiště do centra, kde měnit peníze, případně jak reagovat na nabídky pouličních prodejců čehokoliv. Mnohdy si totiž turisté za to, že se stanou obětmi podvodu, mohou sami. Především proto, že jsou málo ostražití, nemají dostatek informací a dávají celému světu najevo, že jsou turisté.

Máte nějaký zajímavý tip, jak jako turista v zahraničí splynout s davem a nestat se obětí podvodu? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.