Audi s cizí značkou v protisměru. Jezdí si tady, jak chtějí a policie je na ně většinou krátká

Foto: Daniel Kadlec

Dopravní přestupky cizinců jsou v polední době častým tématem veřejných diskusí. Někteří cizinci ze zemí mimo EU totiž hřeší na skutečnost, že když nejsou při přestupku přistiženi, nic jim v podstatě nehrozí.


Při spáchání přestupku v zemích Evropské unie si může být český řidič téměř stoprocentně jistý, že během pár týdnů obdrží výzvu k uhrazení pokuty. Je to dáno směrnicí Evropského parlamentu o usnadnění přeshraniční výměny informací o dopravních přestupcích. To samé platí pochopitelně i pro cizince ze zemí EU, kteří spáchají dopravní přestupek u nás. Jenže co platí pro jednoho, nemusí vždy platit pro druhého.

Už asi měsíc tady na chodníku parkuje tmavé SUV s ukrajinskou značkou. Proč mu nedají alespoň botičku?
Jiří Sedlák; Vinohrady

Řeč je o řidičích, kteří pocházejí ze zemí mimo Evropskou unii. Tedy aktuálně například o Ukrajince, Rusy, Bělorusy, ale třeba i řidiče z Velké Británie. Tito řidiči samozřejmě o své „nepostižitelnosti“ vědí a bohužel, dost často na ni hřeší. Jestliže se totiž nepodaří českým orgánům zjistit do 60 dnů totožnost pachatele, případ se odkládá. Například u řidičů vozidel s ukrajinskou registrační značkou je téměř jisté, že se pachatele přestupku zkontaktovat nepodaří. „Já tomu rozumím, že je není kam obeslat, ale proč třeba autu, které stojí na chodníku, nedají botičku“, diví se Jiří Sedlák z pražských Vinohrad, podle kterého auta s cizí registrační značkou parkují, kde chtějí. Dokonce prý i před vjezdem do garáží, nebo na chodníku. Výjimkou není ani jízda v protisměru, což dokládá například titulní fotografie, na které je vidět Audi s ukrajinskou registrační značkou, které projíždí Lukášovou ulicí na pražském Žižkově v protisměru.

A právě ukrajinští řidiči v Česku dost často praktikují styl řízení, který jim byl po léta blízký. Kdo někdy jezdil po Ukrajině, nebo Rusku, dá nám jistě za pravdu, že si tam s dopravními předpisy hlavu příliš nelámou. Mnohdy tam platí právo silnějšího. Sami jsme to před několika lety zažili například v Kyjevě a jeho okolí. Tedy čím větší a černější SUV, tím větší přednost.

Na českých silnicích se tak tu a tam můžeme s podobnými praktikami potkat. A asi nejvíce to je vidět v Praze. Parkování na modrých zónách, stání na přechodu, jízda na červenou, nebo třeba zmíněný průjezd jednosměrkou z druhé strany. To vše je u vozidel s modrožlutým proužkem na registrační značce často k vidění. Abychom ale byli objektivní – řidiči z Ruska, nebo třeba Běloruska, kterých, alespoň v Praze, také přibývá, se v páchání podobných přestupků nenechávají nijak zahanbit.

Jak se díváte na přestupky zahraničních řidičů? Měla by policie v těchto případech postupovat rázněji? Jak? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cestyavylety.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.