Řidič kamiónu z Berouna: Řidiči dělají za deště strašné chyby, o kterých mnohdy ani netuší

Foto: Daniel Kadlec

Jízda v dešti může být náročná i pro ty nejzkušenější řidiče. Své o tom ví Josef Benák, který jezdí jako řidič kamiónu už přes dvacet let. Se svými zkušenostmi se s námi podělil u jedné benzínové pumpy, kde jsme se náhodou sešli u kávy.


Déšť může způsobit kluzkost vozovky, snížit viditelnost a zvýšit riziko aquaplaningu. Je důležité, aby řidiči při jízdě za mokra dbali zvýšené opatrnosti a vyvarovali se běžných chyb, které mohou vést k nehodám. Řidič kamiónu Josef, který si u jedné benzínové pumpy na D5 zrovna dával kávu, a kterého zaujal náš elektrický Enyaq, se s námi dal do řeči. A protože zrovna lilo, povyprávěl nám mimo jiné i o tom, co vše za deště na dálnicích provádějí někteří řidiči. Zde jsou některé z nejčastějších chyb, kterých se podle Josefa řidiči při jízdě v dešti dopouštějí: 

Příliš rychlá jízda

Řada řidičů nepřizpůsobí za deště rychlost jízdy, přestože zastavení za mokra trvá déle. Doporučená rychlost pro jízdu v dešti je až o 30 % nižší, než je povolená rychlost. Záleží pochopitelně na intenzitě deště. Příliš rychlá jízda může zvýšit riziko aquaplaningu, ztráty kontroly nad vozidlem a nárazu zezadu do jiných vozidel, nebo třeba do svodidel. 

Nepoužívání světlometů

Za deště může být viditelnost výrazně snížena, zejména za silného deště, v podzimním šeru, nebo v noci. Je proto důležité zapnout světlomety, aby vás ostatní řidiči viděli a vy jste viděli je. Mnoho řidičů dělá tu chybu, že nepoužívá světlomety nebo je zapomíná zapnout, což může vést k nehodám. Spoléhat se na automatické svícení není dobré. Často totiž automatika nevyhodnotí světelnou situaci správně a řidič tak jede pouze na tzv. „denní svícení“, kdy u většiny vozidel nesvítí zadní koncová světla. 

Nedodržování bezpečné vzdálenosti

Tohle je podle Josefa hodně častý jev, který lze pozorovat i za suchého počasí. Řidiči jedou ve vláčku s rozestupem maximálně 10 metrů. Při rychlosti 130 km/h je to v podstatě sebevražedníá mise. A za deště je takový styl jízdy o to nebezpečnější. Mokré silnice totiž prodlužují vzdálenost potřebnou k úplnému zastavení, což může vést k nehodě. 

Špatný stav pneumatik

Pneumatiky jsou důležitou součástí pasivní bezpečnosti vozidla. Správně nahuštěné pneumatiky s dobrým vzorkem jsou pro udržení dobré trakce na mokré vozovce klíčové. Pokud jsou pneumatiky sjeté, nebo nedostatečně nahuštěné, mohou ztratit přilnavost k vozovce, což na mokré vozovce povede k aquaplaningu, nebo smyku. 

Neudržování stěračů čelního skla v dobrém stavu

Dobré stěrače jsou nezbytné pro zachování dobré viditelnosti za deště. Stěrače se starými a poškozenými stírátky, které vodu a bláto na skle jenom rozmazávají, mohou způsobit zhoršenou viditelnost, což pochopitelně ztěžuje výhled na silnici a ostatní vozidla. Především v noci je taková situace krajně nebezpečná.

Náhlá změna směru

Náhlé zatáčení nebo prudké odbočování na mokré vozovce může způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem, což může vést k tomu, že vozidlo dostane smyk. Podle Josefa je takové chování vidět poměrně často: „Jedou v levém pruhu a na poslední chvíli přejíždějí prudce do pravého, aby neminuli výjezd z dálnice. Už jsem viděl pár situací, kdy řidič dostal při podobném manévru smyk“. 

Podle Josefa vyžaduje jízda v dešti zvýšenou opatrnost a pozornost. Vyvarováním se výše uvedených častých chyb mohou řidiči snížit riziko nehody a zajistit bezpečnost sobě i ostatním řidičům na silnici. Při jízdě za deště proto nezapomeňte vždy zpomalit, udržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel, mít zapnutá světla a stěrače, udržovat pneumatiky a zkontrolovat brzdy. 

Co vy a jízda v dešti? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.