Propiska nemá v autě co dělat, nejstarší dítě má sedět vpravo a telefon rozhodně nepatří do kapsy u košile

Foto: Jiří Soukup

Jak může uškodit telefon v kapse u košile, kdo a proč by měl v autě sedět na pravém zadním sedadle, co může způsobit obyčejná propiska a co vám „ustřelí“ v případě nehody nohy?


Umístění bezpečnostního pásu je důležitým aspektem bezpečnosti. Jeho spodní část musí vždy vést přes pánevní kosti, nikoli přes břicho. V obou případech by sice bylo tělo při nárazu zadrženo, výrazně jinak ale dopadnou vnitřnosti. Horní část pásu by ideálně měla procházet středem hrudníku a vždy středem ramene, nikdy nesmí být příliš blízko krku. Pozornost je dobré věnovat i všemožným telefonům, propiskám, klíčům, amuletům na krku a podobně – pásy by nikdy neměly jít přes ně. Zatlačeny do těla mohou tyto předměty napáchat nepříjemné škody. 

TIP: Ani v celkem pokročilém stupni těhotenství není ženám zapovězeno řízení automobilu, pozor ale musí dát právě na to, kudy vede dolní část bezpečnostního pásu – zde je pravidlo o pánevních kostech dvakrát tak důležité, umístění přes břicho totiž ohrožuje i plod. Za tímto účelem jsou na trhu k mání speciální doplňky: jde o tenký polštářek s páskem, který se připne na bezpečnostní pás, na polštářku žena sedí a tím pás stahuje dolů pod břicho.

Ustřelené nohy

Několik základních bezpečnostních pravidel platí i pro spolujezdce. Lidé na tomto sedadle – hlavně pokud za nimi nikdo nesedí – mají často sklon posouvat si sedačku hodně dozadu a naležato. Tím se však ocitají mimo účinnou zónu bezpečnostního pásu. Ten by totiž měl neustále doléhat na tělo. „Jakmile vznikne mezera mezi tělem a pásem, ať v oblasti ramene nebo dokonce níže na prsou, člověk si koleduje o vnitřní zranění,“ vysvětluje Robert Šťastný, jeden ze členů týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti ŠKODA AUTO.

Oblíbeným a velmi nebezpečným nešvarem jsou nohy zdánlivě pohodlně opřené na palubní desce. Z toho bývají ošklivá zranění – airbag vystřeluje proti člověku obrovskou rychlostí a silou. „Vak potom nohy tlačí neuvěřitelnou energií do těla. Poničí nejen končetiny, ale i bederní část, zároveň hlava jde dopředu proti kolenům. To bývá skutečně tragická kombinace,“ varuje Šťastný. „Vrcholně důležité je se vždy připoutat i na zadních sedadlech. Při nárazu totiž nepřipoutané tělo letí vpřed a zraňuje na hlavě a krční páteři ty, kteří sedí před ním,“ upozorňuje Šťastný na nadmíru důležitou věc.

Zasedací pořádek

Lidé často váhají nad tím, na které místo v druhé řadě sedadel koho posadit. Dopravní expert nabízí pohled, kterým je dobré se řídit. „Myslete na situace, kdy s rodinou potřebujete rychle opustit vůz. Například v řetězových haváriích a podobně. Vždy si rozmístění nastavte tak, abyste auto mohli evakuovat rychle a pravými dveřmi směrem ke krajnici. Pro příklad: dítě ve vajíčku a u něj sedí jeden z rodičů. Toho vždy posadíme doprava za spolujezdce – může tak rychle odepnout dítě nebo celou sedačku a utéct doprava pryč. Když to bude opačně, musí vystoupit do silnice a auto obejít, případně sedačku uvnitř přelézat,“ popisuje Šťastný situaci, která může nastat.

Podobně to je v případě, že vezeme různě staré děti – to nejstarší, které třeba už samo dokáže v krizi zareagovat a například ostatním odepnout pásy, by mělo sedět vpravo. Podobně u sedmimístných vozů je potřeba na pravé sedadlo ve druhé řadě dát toho, kdo v nouzi dokáže sám vystoupit a sklopit opěradlo pro pasažéry ve třetí řadě. Zkrátka abychom si například isofixovou sedačkou nezablokovali volnou cestu ven. Stejně uvažujme třeba u vystupování dětí u školy.

Jako při rallye

Co se dětských pasažérů týká, Robert Šťastný zmiňuje několik tipů zasluhujících naši pozornost. „Už předškoláci mají často potřebu odložit zádovou část sedačky a jezdit jen na podsedáku. Jenomže ten při bočním nárazu nedokáže ochránit hlavu ani krk. Apeluji proto na všechny: vozte děti v celé sedačce co nejdéle, dokud z ní samy nevyrostou. To bývá až kolem osmého až desátého roku."

Často hraje roli i jakýsi psychický nátlak vrstevníků, kteří se mohou těm, co jezdí v plné sedačce, vysmívat. Ale bezpečnost by měla být přednější. Na to apeluje v preventivní kampani například i špičkový rallye jezdec Jan Kopecký. „Podívejte, i já mám v závodním autě takovou sedačku, která chrání celou hlavu,“ povzbuzuje děti, aby na podsedák přecházely co nejpozději.

Co nejdéle, dokud se do sedačky bezpečně vejdou, by měla zůstávat i miminka ve „vajíčkách“, tedy sedačkách pro nejmenší děti. Vozíme je vždy zády proti směru jízdy, a to i na předním sedadle, v tom případě nikdy nezapomeňte vypnout čelní airbag spolujezdce! „Dnes je trendem vozit protisměrně i větší děti, třeba do čtyř let. Bezpečnostní odborníci jsou jednoznačně pro, při nárazech se energie lépe rozloží. Ač to některým dětem nemusí být úplně pohodlné, radíme je vozit takto, je to nesrovnatelně bezpečnější,“ apeluje Šťastný na rodiče.

Anketa
Dáváte si v autě jako spolujezdec nohy na palubní desku?
Celkem hlasovalo 1081 čtenářů.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.