Pozor na „free flow“ na italských dálnicích. Doma vás může čekat pokuta ve stovkách eur

Foto: Daniel Kadlec

Velká záludnost čeká na neznalé řidiče na dálnici A36 Pedemontana Lombarda, na které nejsou klasické mýtné brány. To ovšem neznamená, že by byl průjezd zadarmo. A nic na tom nemění pojmenování „free flow“, tedy „volný průjezd“.


Většina českých řidičů, kteří se do Itálie vydali po vlastní ose, ví, že italské dálnice jsou zpoplatněny. Platit se dá hotově, kartou, nebo službou Telepass. Pak ale existuje ještě jedna varianta s názvem „free flow“, která neznalým českým (nejen) řidičům, může způsobit problémy. Pojďme se na jednotlivé způsoby plateb podívat.

Přibližujete se k mýtné bráně na italské dálnici a zjišťujete, že jednotlivé jízdní pruhy jsou barevně odlišeny podle způsobu platby v daném pruhu. Chcete-li platit kartou, vyhledejte modré pruhy. Bílé pruhy značí možnost platby hotově a žluté pruhy, které obvykle nejsou tak rušné, označují placení službou Telepass.

Modré pruhy pro platbu kartou

Pokud preferujete bezhotovostní platbu, modré pruhy jsou pro vás ideální volbou. Stačí pouze vyhledat a projet pruh označený modrou barvou a můžete platit kartou. Tento způsob platby je rychlý a pohodlný, což vám ušetří čas a usnadní vaši cestu po italských dálnicích. Ale pozor. Ne všechny karty jsou akceptovány, navíc z vlastní zkušenosti víme, že platba kartou je neskutečně pomalá. Elektronický systém na drtivé většině mýtných bran se načítal tak pomalu, že jsme raději přešli na platbu v hotovosti.

Bílé pruhy pro platbu hotově

Pro ty, kteří dávají přednost tradičnímu placení hotovostí, jsou bílé pruhy tou správnou volbou. Když projedete pruhem označeným bílou barvou, měli byste být připraveni zaplatit mýtné hotově. Mějte na paměti, že je vždy vhodné mít u sebe dostatek drobných, abyste se vyhnuli nepříjemnostem při platbě. Platit „stoeurovkou“ není zrovna nejlepší nápad.

Žluté pruhy a služba Telepass

Pokud nechcete trávit dlouhé chvíle ve frontě, můžete využít službu Telepass, která je označena žlutými pruhy. Telepass je elektronická služba, která umožňuje průjezd mýtnou branou bez zastavení. Vaše vozidlo ale musí být vabyveno speciálním zařízením, které automaticky registruje platbu. To vám ušetří čas a usnadní vaši cestu, zejména v obdobích zvýšeného provozu. Na jeden průjezd dálnicí tam a druhý průjezd zpátky to ale považujeme za zbytečné.

Pozor na "free flow"

Podle nás největší záludnost italských dálnici. Systém "free flow" je moderní technologie, která umožňuje průjezd mýtnou branou bez zastavení a placení. Ale pozor! Ačkoli je tento systém efektivní, ne všechny dálniční úseky v Itálii jsou touto technologií vybaveny. My víme o úseku A36 severně od Milána. Předem si proto ověřte, na kterých dálničních úsecích je systém "free flow" aktivní, abyste se vyhnuli případným komplikacím. Ty spočívají pro neznalé řidiče v tom, že jakmile neuhradí poplatek na webu pedemontana.com, do 15 dnů od průjezdu, čeká ho obsílka a pokuta.

Máte nějakou zkušenost s placením mýta na italských dálnicích? Setkali jste se se systémem „free flow“ i na jiných úsecích, než na A36 severně od Milána? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.