Dvě hodiny před odletem? Bývávalo. Online svět změnil zažitý zvyk většiny cestovatelů

Foto: Pixabay

Jak dlouho být před odletem na letišti? No přeci dvě hodiny. Anebo ne? Většina cestovatelů se setkala s informací, že na letiště se má dorazit cca 2 hodiny před odletem. Dnes už to ale nemusí platit.


I když je letecká doprava sama o sobě většinou nejrychlejší způsob, jak se dostat do cílové destinace, celkový proces může být velmi dlouhý a v krajním případě se vám může stát, že svůj let nestihnete. Podívejte se na několik tipů a otázek, které byste si měli zodpovědět abyste věděli, kdy je skutečně potřeba se na letiště dostavit.

2 hodiny předem už neplatí

Jak bylo zmíněné výše, 2 hodiny jsou takovou ideální dobou, kdy se na letiště dostavit. Neplatí to však vždy. Mějte na paměti, že nástup do letadla (boarding) končí většinou 15 minut před plánovaným odletem. Nástup do letadla je umožněn většinou v rozmezí 30–50 minut před odletem. Na rychlost vašeho odbavení má však vliv několik faktorů, které budou popsány dále.

Odbavení online

Pokud můžete své odbavení provést online a vezete si s sebou pouze příruční zavazadlo, zkrátí vám to dobu celého letištního procesu o několik desítek minut. Ve většině případů totiž můžete přijít na letiště a rovnou zamířit k bezpečnostní kontrole. Pokud byste potřebovali odbavit zavazadlo, budete mít k dispozici samostatnou přepážku nebo místo pro odbavení, kde bývají fronty relativně malé.

Období cestování

Pokud cestujete v tzv. sezóně, to znamená o prázdninách nebo o Vánočních svátcích, budete muset vystát větší fronty, než je obvyklé. Nezapomeňte to zohlednit ve svém časovém plánu.

Cesta na letiště

Víte, jak se dostanete na letiště? Pojedete na něj vlastním autem (které tam budete muset nechat) nebo zvolíte hromadnou dopravu (u které zase neovlivníte její zpoždění)? Pokud se rozhodnete jet na letiště vlastním autem, doporučujeme udělat rezervaci na parkingu online, jelikož tak můžete ušetřit nemalé peníze. Rezervace také zaručí to, že budete mít jisté místo a nebudete se muset stresovat s jeho hledáním.

Jak velké je letiště?

Let z estonského Tallinnu bude určitě časově méně náročný než například let z letiště v Dubaji. Na některých velkých letištích se vám může stát, že od bezpečnostní kontroly ke gatu, ted bráně, půjdete i deset minut. Na některých velkých letištích funguje i interní „hromadná doprava“, která vás bude přemisťovat po jednotlivých terminálech. Je tedy dobré vědět z jak velkého letiště poletíte

Co máte v příručním zavazadle?

Podle pravidel pro příruční zavazadla můžete mít u sebe pouze tekutiny do 100 ml a všechny se musí vejít do průhledného plastového sáčku o objemu maximálně jednoho litru. Většina letišť tyto sáčky nabízí zdarma, ale pokud si tekutiny zabalíte do průhledného sáčku již doma a při bezpečnostní kontrole je vyndáte ze svého příručního zavazadla, ušetříte si mnoho času. A personál bezpečnostní kontroly z vás bude mít velkou radost.

Jak dlouho před odletem dorážíte na letiště? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Martin Filipi, Travelsuper

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.