Co dělat, když začne hořet auto, ví málokterý řidič. Většinou situaci ještě zhorší

Foto: Pixabay

Zažít to nechce nikdo, přesto se to tu a tam stane. Hoří stará auta nad hrobem, někdy ale i ty nejmodernější supersporty za milióny. Co ale v takové situaci dělat, ví málokterý řidič. Většina z nich zpanikaří.


Na jednu stranu to je naprosto pochopitelné. Jedete autem z chalupy, vzadu sedí děti, posloucháte rádio, nebo si povídáte s manželkou. Najednou se zpod kapoty začne kouřit a jen co zastavíte na krajnici, začnou z motorového prostoru šlehat plameny. Co v takovou chvíli dělat? Zachraňovat auto, náklad, manželku, děti? Je toho opravdu hodně a není se co divit, že většina řidičů zpanikaří. Co tedy v takové vypjaté situaci dělat? Jakkoliv to zní složitě, je nutné zachovat především klid.

Hasicím přístrojem nebo sprejem, který hasiči doporučují vozit ve voze a mít ho při ruce, je možné počínající požár zlikvidovat nebo alespoň zamezit jeho rozšíření. Když je však již celý motor v plamenech, není dobrý nápad otevírat kapotu. Kromě toho, že hrozí rozsáhlé popálení, přispěje přísun vzduchu rychlejšímu šíření požáru. To nejlepší, co lze v takovém případě udělat, je odstavit vůz tak, aby nezpůsobil nehodu, co nejrychleji jej opustit, zabouchnout za sebou dveře, aby se zpomalil přísun kyslíku k plamenům, odejít do bezpečné vzdálenosti a zavolat urychleně hasiče.

Rozhodně je však potřeba zachovat klid a myslet především na posádku. Při odstavení vozu je nutné pokusit se vystoupit pravými dveřmi, tedy těmi směrem od silnice. Pozor na děti, budou vystrašené více než vy a mohly by vběhnout do silnice. Je dobré je při zajíždění ke krajnici rychle a srozumitelně instruovat, co mají dělat. V ideálním případě je potřeba dát za auto výstražný trojúhelník, nicméně kdyby při jeho umisťování mohlo vzniknout nebezpečí dětem, nebo vám samotným, na trojúhelník raději zapomeňte.

Při čekání na hasiče je potom rozhodně nutné stát mimo silnici. Na dálnici za svodidly, na běžné silnici dál od krajnice, nejlépe alespoň deset metrů od auta. Ve městě to je horší. S maximální opatrností je potřeba odejít od vozidla a pokusit se najít bezpečné místo k vyčkání příjezdu záchranných složek a policie.

Stalo se vám někdy, že váš vůz začal hořet? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Veronika Malá; CarTrax; Wikimedia Commons

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.