Červený a modrý asfalt potkáte i v Česku. Drtivá většina řidičů však netuší, co to znamená

Foto: Pixabay

Není to úplně běžné, ale například v Praze můžete červený asfalt vidět při výjezdu z Pražského okruhu na Barrandov. Drtivá většina řidičů však vůbec netuší, co jiná barva povrchu znamená.


Možná jste to při svých cestách již někde zaregistrovali. Šedočerný asfalt najednou změní svoji barvu na červenou, nebo na modrou, a v autě cítíte, že jste najeli na mnohem drsnější povrch. Barevný povrch asfaltu a jeho zdrsnění má pochopitelně svůj význam, ale drtivá většina řidičů nemá vůbec tušení, co to znamená.

Začneme zdrsněným povrchem. Tam asi mnoho z řidičů správně odhadne, že takový povrch má pomoci při zvládání případného smyku. Zdrsněný povrch ale způsobuje nejen větší opotřebení pneumatik, ale také jízda po je něm hlučnější. Právě proto se takové povrchy moc nevyužívají v obydlených oblastech a velmi pečlivě se plánuje, kde má takový úsek být umístěn a jak by měl být dlouhý.

Větším oříškem bývají pro řidiče různé barvy asfaltu. Červený, nebo dokonce modrý, asfalt totiž není v České republice úplně běžně k vidění. Význam těchto barev povrchu je ale velmi podobný tomu, co řidičům sdělují modré, nebo červené, patníky. Významu červených a modrých patníků také rozumí málokterý řidič, ale přeci jen je lze na českých silnicích spatřit mnohem častěji.

Co tedy znamená červený asfalt? Červená barva povrchu by měla řidiče upozornit na úsek, kde je z nějakého důvodu potřeba být ostražitý. V Praze se lze s červeným asfaltem setkat například při výjezdu z Pražského okruhu na Barrandov. V těchto místech se totiž vytvářejí kolony, na poslední chvíli zde odbočují kamióny a je to také místo častých nehod.

Naproti tomu modrý asfalt, stejně tak jako modré patníky, má řidiče upozornit na místa, kde může vznikat námraza. Typicky třeba na dálničních nadjezdech a přemostěních. Proudění studeného vzduchu pod mostem totiž může způsobit namrzání vozovky, ačkoliv jinak je třeba dálnice naprosto suchá a bez námrazy.

Musíme ale objektivně přiznat, že sami jsme se v České republice s modrým asfaltem ještě nesetkali, zatímco například v Rakousku to není v horských oblastech nic neobvyklého. Setkali jste se s modrým asfaltem někde na českých silnicích? Věděli jste, co znamená různě barevný asfalt? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.