ČSA patřily mezi největší světové aerolinky. Už nepatří, ale v květnu vypraví vzpomínkový let do Košic

Letadlo
Foto: Pixabay

Před sto lety se uskutečnil první, v té době dálkový, let z Prahy do Košic. Létalo se dvoumístným letounem Aero A-14 a o trochu větším A-10 pro čtyři cestující. Výroční let obslouží moderní Airbus A320.


V neděli 5. května 2024 uplyne 100 let od historicky prvního pravidelného letu, který přistál na tehdejším košickém letišti, nacházejícím se mezi dnešní Južnou triedou a železniční tratí na území města Košice. Tím byla pravidelná linka Československých státních aerolinií (ČSA) Praha – Bratislava – Košice, jež zároveň zahájila provoz civilního letecké dopravy z Košic.

Let do Bratislavy trval 3 hodiny

Československé státní aerolinie byly založeny v říjnu 1923 tehdejší československou vládou. Ředitelem se stal velitel československého letectva Karel Huppner a jako domovské letiště bylo určeno Letiště Praha – Kbely. Ještě ten měsíc, v den pátého výročí vzniku samostatného Československa, tedy 28. října, se uskutečnil první let. Byla to ale spíše jenom symbolická záležitost, neboť pilot Karel Brabenec pouze obkroužil letiště. Letěl na stroji Aero A-14 s registrační značkou L-BARC. Hned druhý den, tedy 29. října, se už uskutečnil první, na tehdejší dobu dálkový, let z Prahy do Bratislavy. Let trval přibližně 3 hodiny.

619 letů, ale pouze 426 osob

O rok později, tedy v květnu 1924 byla linka do Bratislavy prodloužena až do Košic. První let se uskutečnil 5. května 1924. Celá cesta tehdy trvala téměř šest hodin a není bez zajímavosti, že během roku 1924 proběhlo celkem 619 letů, přičemž přepraveno bylo pouze 426 osob, To je pochopitelně dáno především tím, že letadlo Aero A-14 bylo pouze dvoumístné, Aero A-10 pak mohlo přepravit až čtyři cestující. Mnohem důležitější v tu dobu však byla přeprava pošty, které se za stejné období přepravilo 2.148 kilogramů. Od roku 1925 byla československá letadla Aero nahrazována britskými modely De Havilland a Farman. Počty cestujících i hmotnost poštovních zásilek začaly stoupat a Československé aerolinie začaly dobývat nebe. A to doslova.

ČSA hrály ve světě prim

V roce 1967 totiž podle statistiky IATA patřily Československé aerolinie mezi 34 leteckých společností na světě, které přepravily více než milión cestujících. Celosvětově jim patřilo 29. místo, v Evropě potom byly desáté. V tu dobu patřilo do flotily ČSA 75 letadel, což bylo nejvíce v historii. Kdeže loňské sněhy jsou. Bohužel.

Let z Prahy do Košic, který připomíná stoleté výročí téhle linky, byste si tedy rozhodně neměli nechat ujít. Při pěkném počasí půjde jistě o parádní zážitek. Jen se tedy nepoletí Aerovkou pro 4 cestující, ale Airbusem A320 s kapacitou 180 míst.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.