Víte, že „štrúdl“ nemá možná původ v Rakousku?

Foto: Veronika Malá

Kdo by neměl rád štrúdl. Lahodný zákusek z taženého nebo listového těsta, plný strouhaných jablek, rozinek, skořice a ořechů. Obecně se má za to, že tahle dobrota pochází z Rakouska, ale možná tomu tak není


Je to asi nejznámější český zákusek, který naše babičky dělávaly každou neděli. Jablečný závin se skládá z podlouhlého plátu těsta s náplní z nakrájených nebo hrubě nastrouhaných jablek, cukru, skořice, rozinek a případně i strouhanky. Někdy se přidávají také vlašské ořechy, nebo třeba nasekané mandle. K ochucení náplně se může použít tuzemský rum, ale není to nutné. Před pečením se pak těsto s náplní zavine jako roláda. Asi proto se mu také říká závin.

Má se za to, že závin pochází z Rakouska, resp. z Rakouska-Uherska. Je totiž pravda, že pravděpodobně první recept na tento zákusek pochází již z roku 1697 a lze ho najít ve vídeňské Wienbibliothek im Rathaus. Jak už to ale u slavných receptů bývá, skutečnost může být poněkud  složitější. Podle některých názorů se totiž štrúdl vyvinul z tradičního orientálního dezertu s názvem baklava.

To by ale znamenalo, že štrúdl v podstatě „vymysleli“ Turci, od kterých se přes Maďarsko dostal až do Rakouska, kde získal podobu „rukávu“, který se krájí na úzké proužky a podává třeba se šlehačkou nebo vanilkovou zmrzlinou. Buď jak buď, štrúdl je asi nesmrtelný, a ať vznikl kdekoliv, v českých domácnostech, restauracích a kavárnách má své nezastupitelné místo.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cestyavylety.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.