„Tady je káva a mléko, namíchejte si to sami“. Lenost a neznalost personálu v některých kavárnách je do očí bijící

Foto: Pixabay

Dobrá káva v nákupním centru? Není to nemožné, ale často je to spíše sázka do loterie. Stále totiž ještě existují „kavárny“, kde obsluha vůbec netuší, jak má která káva vypadat. A když se zákazník ozve, nazve ho hňupem.


"Pikolo", "mačijáto", nebo "expreso". Ano, to vše můžete v některých českých kavárnách žádat, a také dostat. Někde si lze dokonce i vybrat, zda chcete „velké expreso“, nebo „malé expreso“. Do jedné takové kavárny jsme se v nejmenovaném pražském nákupním centru omylem posadili a zážitek to byl skutečně za všechny peníze.

V rámci objektivity ale musíme hned na úvod uvést, že ještě před zveřejněním tohoto článku jsme oslovili provozovatele kavárny a popsali mu náš zážitek. Kontaktoval nás v podstatě obratem a velice korektně se k celé situaci postavil. Z tohoto důvodu proto nebudeme jméno kavárny zveřejňovat a uvedený text tak publikujeme jako komentář reagující na naši zkušenost se životem „kavárenského povaleče“.

Mohlo by se zdát, že v roce 2023 se s výše uvedenými názvy káv, případně s českým vynálezem „pikolo“ setkáme už jenom v nějaké hospodě na venkově. Opak je bohužel pravdou. A co víc, mnohdy ani obsluha neví, co vlastně prodává a jak se jednotlivé druhy káv od sebe liší. Třeba právě ve zmíněné kavárně v nákupním centru. Tam nám totiž tvrdili, že „ekspreso“, ke kterému se na tácek dá porce mléka je vlastně „mačijáto“.

Takže vlastně taková „sámoška“. Ke kávě se dá mléko a můžete si udělat espresso macchiato, nebo třeba cappuccino přímo u stolu. U pokladny pak řeknete, co jste si vyrobili a podle toho zaplatíte. Hmmm… jak inovativní. My bychom ale přeci jen nechali výrobu kávy na baristovi. Bohužel, v supermarketových kavárnách na ně však málokdy narazíte. Proto pro opravdu dobrou kávu jděte spíše tam, kde ji umí skutečně profesionálně připravit.

A ještě jedna úsměvná historka na závěr. Když jsme se s naší zkušeností svěřovali kolegům v redakci, řekla nám kolegyně, že její bývalý přítel, který jezdil do Itálie kupovat ojetá auta, si jednou v kavárně někde u Milána objednal „laté“. Italsky trochu uměl, tak zvládl i odpovědět na otázku, zda chce teplé nebo studené. Objednal teplé. Za pár minut mu obsluha přinesla sklenici teplého mléka. „Laté“ je v Itálii totiž „latte“, tedy mléko. Správně si měl objednat "caffe latte". Na správnosti totiž záleží

Jakou zkušenost z kaváren máte vy? Dáváte si „expreso“, nebo „pikolo“? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.