Vietnamský streetfood – vypadá šíleně, chutná božsky a nestojí skoro nic. Opatrnost je ale nutná

Foto: Marek Brunner

Kdo poprvé vyrazí do Vietnamu a projde se například po centru Hanoje, může být z místního streetfoodu docela „vykolejený“. Ovšem kdo ho jednou ochutná, už nechce jinak. Obezřetnost a očkování je ale rozhodně na místě.


Při svojí první cestě do Vietnamu jsem se nechal naočkovat snad úplně vším, co bylo k dispozici. Vezl jsem si filtrační láhev na vodu, léky na střevní potíže a také láhev domácí slivovice, kterou mi „znalci“ doporučili pít každé ráno. Ti samí znalci zároveň doporučovali, abych rozhodně nejedl na ulici, nedával si ovoce, zmrzlinu, ani vodu z kokosového ořechu.

Celý týden jsem si tedy poctivě dával každé ráno panáka teplé slivovice, po které mi bylo všelijak, mlsně koukal na voňavá jídla v pouličních stáncích a pil jenom balenou vodu, nebo pivo. Po týdnu se to ale zlomilo. Potkal jsem totiž na jednom tržišti český pár, který se cpal nějakou místní dobrotou. Jídlo vypadalo docela šíleně, ale vonělo úžasně. Neodolal jsem a ochutnal. A musím říci, že to bylo něco famózního.

Restovaný bůček ve směsi sójové omáčky, zázvoru, koriandru, rybí omáčky, chilli a nějakého dalšího koření, podávaný s miskou rýžových nudlí, chutnal tak, že jsem rezignoval na všechna doporučení znalců a dalších 14 dní se stravoval pouze na ulici. Bylo to něco jako Bún chả, které vám udělají v Praze v každém vietnamském bistru, ale byl to úplně jiný „level“. Lepší.

Nejen, že jsem při následném stravování na ulici ušetřil hodně peněz, ale za celých 14 dní jsem snad neměl dvakrát to samé jídlo. Vietnamská kuchyně je neskutečně pestrá, chutná a také zdravá. Slabší povahy mohou pochopitelně váhat. Především ve chvíli, kdy spatří, v jakých podmínkách se jídlo na ulici připravuje. Ale při dodržení základních pravidel hygieny pravděpodobně nic nehrozí.

A jaká jsou ta základní hygienická pravidla? Rozhodně nejezte nedovařené jídlo. Nedávejte si ani jídlo, které na pultu čeká na svého strávníka. Nechte si udělat čerstvé. Led si nedávejte, ale vody z kokosu se nebojte. Dejte si klidně i místní ovoce. Takové mango, jaké si dáte ve Vietnamu, v českém supermarketu rozhodně nenajdete. Ovoce si ale samozřejmě pořádně omyjte a oloupejte.

Z očkování lze rozhodně doporučit žloutenku a břišní tyfus. Ostatní, jako například vzteklinu, nebo meningitidu, zvažte až podle toho, kam budete cestovat. V očkovacím centru vám rádi poradí. A určitě používejte dezinfekci na ruce.

Máte nějakou zkušenost s asijským streetfoodem? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Marek Brunner; Wikimedia Commons

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.