Vánoční trhy „frčí“ i v Hanoji. Svařák ani trdlo tam sice nemají, o zajímavé pochoutky však není nouze

Foto: Daniel Kadlec

Že se ve Vietnamu neslaví Vánoce? Ale slaví. A to i se stromečkem a s koledami. Jen svařák ani trdlo Vietnamci neznají. Pochutnávají si na něčem úplně jiném.


Vánoce nejsou pro Vietnamce nijak důležitým svátkem. Tím je především „Tet“, tedy příchod nového lunárního roku. Jde o pohyblivý svátek, ale většinou se odehrává na konci ledna, resp. začátkem února. Jenže jak už to bývá, časy se mění a západní kultura dorazila i do Asie. Vietnamci, především ti ve velkých městech, tak čím dál tím častěji oslavují i křesťanské Vánoce.

Možná tomu nebudete věřit, ale Vietnamci jsou pravděpodobně více bezbožní než Češi. Podle průzkumu agentury STEM totiž cca čtvrtina obyvatel České republiky uvádí, že je věřící. Podle dostupných zdrojů je však ve Vietnamu věřících o pět procent méně. Z náboženství zde dominuje budhismus (9,3 %) a katolicismus (6,7 %). A protože Vietnamci velice rádi přijímají vše, co je „západní“ a nové, začali masivněji oslavovat nejen Vánoce, ale také pořádat různé vánoční oslavy a trhy.

Asi tím nejhezčím vánočním místem v Hanoji je prostranství před novogotickou katedrálou sv. Josefa ve Staré čtvrti. Vypadá totiž, jako by z oka vypadla katedrálám v Evropě. A aby také ne, když předlohou pro její stavbu byla pařížská katedrála Notre Dame. Od začátku prosince se před katedrálou shromažďují davy lidí, aby se vyfotili u osvětleného, avšak umělého, vánočního stromu a navštívili katedrálu, kde se konají různé mše.

A stejně tak jako u nás, tak i v Hanoji je návštěva takového místa spojená s konzumací různých pochutin. Kdo by ale očekával punč, svařák, nebo snad trdlo, bude zklamaný. Hitem je tady zmrzlina, kandované datle, mango a také různé formy kávy. Nejlépe s velkým kopcem šlehačky a barevným posypem. Takový šálek kávy je navíc mnohdy důležitou dekorací při focení. Asi jako určitý symbol hojnosti.

Jak nám totiž řekl místní průvodce Dinh, běžná výplata se v Hanoji pohybuje okolo cca 450 dolarů. Jenže taková káva se šlehačkou s barevnými ozdobami stojí cca 4 - 5 dolarů. Dovolit si to tedy rozhodně nemůže každý. Fotka s luxusní kávou, nebo nějakým jiným „vyšperkovaným“ drinkem, tak dává vietnamským vánočním selfíčkům trochu jiný nádech.

A na čem si Vietnamci ještě rádi na ulici pochutnávají? Vede jednoznačně zmrzlina. I když je venku 13 stupňů, u stánků se zmrzlinou je stále fronta. Fronta je i u stánků se specifickým sladkým pečivem, které připomíná českou koblihu plněnou vanilkovým krémem. Vánoční cukroví, tak jak ho známe my, se totiž ve Vietnamu zatím moc nenosí. Vedou spíše smažené sladké kuličky, ovoce a ca phé, tedy černá vietnamská káva s kondenzovaným mlékem.

Koupili byste si šálek kávy, kdyby stál 1 % vašeho příjmu? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec; STEM; Dinh

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cestyavylety.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.