Kruté mučení, hlad a nemoci. Brutální věznici v Hanoji okusil i bývalý kandidát na amerického prezidenta

Foto: Daniel Kadlec

Návštěva Hanoje znamená pro většinu cestovatelů pouze rychlou obhlídku jezera Hoan Kiem, návštěvu Chrámu literatury Van Mieu a Ho Či Minova mauzolea. K vidění je toho ale mnohem víc. Například brutální věznice Hoa Lo.


Vietnam již není pro české turisty tak neznámou destinací, jako tomu například ještě před dvaceti lety, nicméně pořád toho o ní vědí poměrně málo. Kdo už do Vietnamu vyrazí, snaží se většinou během dvou, nebo třech týdnů projet zemi od severu na jih, případně opačně, a soustředí se na ty největší turistické lokality. Samozřejmě, že místa jako SaPa, My Son, zátoka Ha Long, město Hue, Hoi An, Ho Či Minovo město a Hanoj, musí být na „must to see“ seznamu. Nedostatek času, a někdy i informací, však mnohdy zapříčiní to, že opomenou sice méně turisticky zajímavá, zato historicky velice významná místa. Jedno z nich je bývalá věznice v Hanoji Maison Centrale v ulici Hoa Lo. Vězení je ale známé spíše pod názvem „Hanojský Hilton“.

Věznici postavili v letech 1886 – 1889 francouzští kolonisté, kteří tam věznili především politicky angažované Vietnamce bojující za nezávislost Vietnamu. S vězni se nijak nemazlili. Mučení bylo na denním pořádku a ve věznici se také popravovalo, což dokládá i zachovaná gilotina, která byla dovezena přímo z Francie. Podle dochovaných informací si Francouzi nechali z Francie dovézt i rákosky, mříže, hole, okovy a zámky. Heslem stavitelů věznice totiž údajně bylo „Nikdo dovnitř, nikdo ven“. Jakkoliv je nyní vězení zrekonstruováno, je zde pořád cítit hrůzu a bolest, kterou vězni zažívali.

Po porážce Francouzů v roce 1953 a vzniku samostatného Laosu a Kambodže se vězení sice změnilo na vzdělávací centrum, nicméně během americké invaze do Vietnamu se objekt začal opět využívat jako vězení. Tentokrát především pro americké zajatce. Jedním z nich byl i bývalý kandidát na amerického prezidenta John McCain. McCain byl pilotem americké armády a sestřelen byl v roce 1967. O svém více než pětiletém pobytu v hanojské věznici napsal knihu Faith of My Fathers.

Přezdívku „Hanojský Hilton“ dali věznici právě američtí vojáci, kteří v této věznici skončili. Podmínky v ní byly skutečně kruté. Jak vypráví turistům vietnamský průvodce, vězni měli během francouzské nadvlády nárok maximálně na 1m2 životního prostoru, jídlo bylo téměř nepoživatelné, voda nebyla pitná, mučení bylo na denním pořádku. Podle McCaina se však podmínky po letech nijak výrazně nezměnily a i on sám byl krutě mučen. O tom ovšem v současnosti vietnamští průvodci mlčí.

Jakkoliv jde o místo nabité negativní energií, budete-li mít v Hanoji tři hodinky času navíc, jděte se do věznice podívat. Dojdete tam během pár minut pěšky od jezera Hoan Kiem. Vstupné stálo v roce 2020 přibližně dvacet korun a za nás to je rozhodně užitečně investovaná dvacetikoruna. K cestování totiž podle nás patří poznávat cizí země komplexně, nikoliv pouze optikou krásných obrázků na letácích cestovních kanceláří, nebo instagramových účtů známých osobností.

Navštívili jste Vietnam? Jaké zajímavosti byste doporučili vidět? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec; Faith of My Fathers; Wikimedia Commons

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.