Je to figurína, nebo není? Největší "bizár" v Hanoji je rozhodně návštěva Ho Či Minova mauzolea

Foto: Daniel Kadlec

Nežvýkat, nemluvit, ruce držet podél těla, jít téměř pochodovým krokem, nefotit a moc se na Ho Či Mina nedívat. Tak vypadá návštěva mauzolea v Hanoji. Jakkoliv jde o poměrně bizarní zážitek, vynechat byste ho neměli.


Ho Či Min si údajně přál být po své smrti zpopelněn a popel se měl rozprášit v Severním, Středním a Jižním Vietnamu. Jenže soudruzi v Moskvě rozhodli jinak, a tak se „strýček Ho“, po vzoru Lenina, ocitl ve skleněné rakvi uprostřed Hanoje, kde je možné vidět ho dodnes. Jde opravdu o poměrně bizarní zážitek, který byste si ale neměli nechat ujít, jestliže už do Hanoje zavítáte. Vstup je zdarma, fronta dlouhá, ale postupuje opravdu hodně rychle.

Skleněný sarkofág uprostřed krychle z betonu, žuly a mramoru hlídají čtyři vojáci, nicméně v celém mauzoleu jsou vojáků v bílých uniformách desítky. Stojí podél fronty návštěvníků a hlídají, jestli se všichni chovají s náležitou úctou, nefotí, nežvýkají, zda mají způsobně ruce podél těla a jsou vhodně oblečeni. Nesmí se mluvit a u sarkofágu se nesmí ani zastavit. Připadalo mi, že se Vietnamci na nabalzámované Ho Či Minovo tělo snad ani moc nedívají. Většinou v pokoře se skloněnou hlavou projdou svižným krokem kolem.

To, co se nepovedlo soudruhům s Gottwaldem, to se u Ho Či Mina povedlo skvěle. Jestli je pod sklem opravdu tělo, které nabalzamovali před 53 lety, a nikoliv dobře nasvícená umělá figurína, tak je potřeba říci, že vypadá skvěle. Jakkoliv se slovo „skvěle“ v tomto kontextu zdá nevhodné, jinak to vyjádřit asi nelze. Ho Či Min pod sklem totiž opravdu vypadá, jako kdyby do rakve ulehl včera. Všechna čest.

Pro Vietnamce, především pro ty starší, je návštěva Ho Či Minova mauzolea v Hanoji něčím podobným, čím je pro muslimy pouť do Mekky. Jak mi řekl Dinh, můj průvodce po Vietnamu, není nic neobvyklého, když například rodina z jihu Vietnamu několik let šetří, aby se mohli všichni do Hanoje vydat a poklonit se u sarkofágu. Pro většinu Vietnamců je Ho Či Min prostě zachránce, který Vietnamce ochránil před zlým kapitalistou, především tedy tím z Francie a USA. Co na tom, že například Hanoj je plná moderních Peugeotů a americké dolary jsou přijímány jako alternativní měna naprosto všude. Ho Či Min je prostě jednom jeden a kult jeho osobnosti funguje ve Vietnamu bezchybně.

Myslíte si, že v sarkofágu v Hanoji leží skutečný Ho Či Min? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec, Wikimedia commons, Dinh (David)

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.