Hanojské vojenské muzeum ukrývá zapomenutý vůz Renault Juvaquatre s velmi zajímavou historií

Foto: Daniel Kadlec

Navštívit Hanoj a nepodívat se do Vojenského muzea by byla velká škoda. Kromě historických zbraní, ukořistěných tanků, letadel i vojenského Jeepu, lze totiž v expozici spatřit také vcelku unikátní Renault Juvaquatre.


Hanojské vojenské muzeum najdete ve vládní čvrti, nedaleko Mauzolea a Prezidentského paláce. Z historického centra města se tam dostanete Grabem (obdoba Uberu) za cca 50 korun, ale můžete vyrazit i pěšky. Je to zajímavá procházka a od jezera Hoàn Kiếm tam pomalou chůzí dorazíte za necelých 45 minut. Pozor, muzeum zavírá v 11.30 dopoledne a své brány otevírá zase ve 13 hodin. Na prohlídku vám budou pohodlně stačit tři hodinky.

Muzeum se otevřelo již v roce 1959, tedy pouhých pět let poté, co Vietnamci porazili Francouze u Dien Bien Phu. Dějiny Vietnamu, zejména tedy ty z minulého století, se vždy nesly ve znamení boje Vietnamců za nezávislost. Na počátku to byla válka za to, aby odešli Francouzi, potom se Japonci rozhodli, že se Vietnam velmi dobře hodí do jejich expanzivních plánů, aby nakonec přišli Američané. Nejdříve jako mírotvorci, ale nakonec se to celé nějak zvrtlo. A na všechny tyto události expozice ve Vojenském muzeu pamatují.

K vidění zde jsou nejen historické zbraně, ale také třeba tanky a obrněná vozidla ukořistěná Američnům, nebo Francouzům. Zajímavou součástí expozice je ale také unikátní Renault Juvaquatre. Model Juvaquatre byl veřejnosti poprvé představen na autosalonu v Paříži již v roce 1937. Šlo tehdy o malé dvoudveřové kupé s motorem o objemu 1003 ccm a výkonu 25 koňských sil. Od roku 1939 byly vozy Juvaquatre modernizovány a vybavovány například hydraulickými brzdami. V průběhu druhé světové války se pak tyto vozy přestavovaly na pohon dřevoplynem.

V roce 1942 byla výroba zastavena a až po roce 1946 se začala opět pomalu rozbíhat. Do výroby poté přišly i vozy v provedení kabrio, kupé a kombi. Výroba modelu Juvaquatre byla ukončena v roce 1955. Jeden z posledních modelů se díky Francouzům dostal i do Vietnamu. Během války s Američany ho používal Nguyen Tan Mieng, člen vnitřního saigonského speciálního mobilního oddílu, k přepravě vojáků z Ap Moi do Go Vap, aby se zúčastnili útoku na generální štáb saigonských sil v rámci generální ofenzívy Tet 1968.

Navštívili jste Hanoj? Co se vám tam líbilo? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.