Znáte 7-Eleven? Má více prodejen než McDonald’s a od roku 2000 se obchody staly součástí amerických voleb

Foto: Dall-E

7-Eleven je maloobchodní společnost, která provozuje více než 60 000 prodejen rychlého občerstvení, převážně v Severní Americe a Asii. Typická prodejna je malá a má omezené zásoby potravin. I přes to je však velmi oblíbená.


Založena již v roce 1927

Tehdy Joe Thompson, zaměstnanec společnosti Southland Ice Company v texaském Dallasu, začal prodávat vejce, mléko a chléb. To by samozřejmě nebylo nic zvláštního. On ale všechny produkty prodával v provizorním obchodě v jedné z ledáren společnosti. Díky tomu, že měl k dispozici tolik ledu, který Southland vyráběl, byly základní potraviny chladné a vždy čerstvé. Místní lidé si to proto velmi oblíbili, protože nemuseli do klasického obchodu.

Thompson nakonec ledovou společnost odkoupil a začal otevírat malé obchody po celém Texasu. Krátce poté si jeden z manažerů společnosti přivezl z cesty na Aljašku upomínkový totemový sloup a postavil ho před jednu z nejrušnějších provozoven. Brzy si toto místo vysloužilo přezdívku "Tote'm Store". Společnost tento název oficiálně přijala a vyzdobila své provozovny motivem inspirovaným Inuity. V roce 1946 se však název změnil na 7-Eleven, aby odrážel novou otevírací dobu prodejen - od 7 do 23 hodin - a využil tak hospodářského rozmachu po druhé světové válce.

Jedna z největších franšíz na světě

V roce 2007 předstihla McDonald's a od té doby ji překonala o přibližně 20 000 prodejen. Největším trhem je Japonsko s více než 20 000 prodejnami. Severní Amerika má více než 9800 prodejen. A společnost se neustále rozrůstá, každé dvě hodiny každého dne se někde na světě otevře zbrusu nová prodejna.

7-Elections jako součást prezidentských voleb

Od roku 2000 se obchody 7-Eleven staly součástí amerických prezidentských voleb. Zákazníci hlasují tak, že si zakoupí speciální červené nebo modré šálky na kávu s potiskem jména jednotlivých kandidátů. Šálky jsou při placení naskenovány a automaticky vloženy do interního systému. A tento systém se ukázal jako relativně přesný. V letech 2000 a 2004 se počet hlasů z kelímků s kávou a počet skutečných hlasů pro oba kandidáty lišil pouze o 1 až 2 procentní body. Výsledky 7-Elections z roku 2008 byly sice správné, ale přisuzovaly vítězství Obamovi v poměru 60 % ku 40 %, zatímco ve skutečnosti byl rozdíl jen asi 7 %. Tento trend pokračoval i v roce 2012, kdy se milovníci kofeinu rozhodli pro modrou barvu v poměru 59 procent pro Obamu a 41 procent pro Romneyho, zatímco skutečný výsledek hlasování byl 51 procent ku 47 procentům.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.