Řidiči pozor. Policejní škodovky vás dohoní po celém světě. Mají i držáky na samopal

Foto: ŠKODA Auto

Mladoboleslavská automobilka je tradičním dodavatelem policejních vozidel. Nejen v České republice, ale téměř po celém světě. Někde mají dokonce hodně speciální a nečekanou výbavu.


Při svých cestách autem po Evropě, ale i jinde po světě, jste určitě narazili i na policejní vozidla. Ale narazili jste i na domácí škodovky? Vozy Škoda ve službách mužů a žen zákona totiž můžete potkat v mnoha koutech světa. Leckdy dokonce se speciální výbavou, ve které nechybí ani takové vychytávky jako držák na samopal. A kde všude můžete potkat policejní škodovky?

Česko

České silnice v současnosti mimo jiné brázdí 865 policejních vozů ŠKODA OCTAVIA třetí generace. Mezi jejich speciální výbavu vedle klasických majáků, polepů a dalšího vybavení patří také masivní trubkové rámy. Ty vznikly jako nástroj k ochraně posádky policejního vozu při automobilových honičkách. Zvlášť pomáhají při takzvaném PIT (pursuit intervention technique) manévru. Rám je namontovaný na zesíleném předním nárazníku, má černé práškové lakování a váží 19,8 kilogramu. Bezpečně z cesty odsune nebo zastaví auto o maximální hmotnosti jedné tuny a výšce alespoň šedesát centimetrů.

Nově pak česká policie získala vozy Škoda Kodiaq, které pohání zážehový motor 2,0 TSI o výkonu 140 kW v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou DSG. Samozřejmostí je pohon všech kol, který se uplatní zejména při zásazích v zimě nebo v obtížně dosažitelných místech mimo zpevněné komunikace.

Doplňují je kombíky Škoda Superb s výbavou Ambition. Mají motor 2,0 TSI o výkonu 206 kW, převodovku DSG, pohon všech kol a adaptivní podvozek. Jejich maximální rychlost činí 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí během 5,8 sekundy. Kromě běžné policejní techniky, jako jsou majáky či radiostanice, jsou osazeny vysokovýkonným kamerovým systémem na čtení registračních značek vpředu i vzadu jedoucích vozidel. Ten umožní třeba i okamžitou kontrolu uhrazení dálničního poplatku. Velký zavazadlový prostor se speciální zástavbou pro potřeby dopravní policie pak poslouží také jako mobilní kancelář.

Velká Británie

Vozy s modrým majákem slouží v britských záchranných složkách už přes 110 let. V roce 2020 dodala ŠKODA 491 vozů Octavia, Superb nebo Kodiaq. Britská policie jde s dobou, a tak její flotilu letos rozšířilo také první elektrické SUV značky ŠKODA. Enyaq iV v policejních barvách ujede na jedno nabití až 535 kilometrů a téměř prázdný akumulátor se na osmdesát procent kapacity dobije za 38 minut.

Na rychlou jízdu mají ostrovní policisté vůz Škoda Octavia RS o výkonu 180 kW, která vyrazí z nuly na sto za 6,6 sekundy. Za zmínku rovněž stojí speciálně upravený Kodiaq, jehož zavazadlový prostor je přeměněn na mobilní kotec pro přepravu čtyřnohých členů policejního sboru. Dva samostatné boxy jsou klimatizované, teplotu lze regulovat z přední části vozu. Pokud by psům hrozilo nebezpečí a nebylo možné otevřít záď vozu, mohou kotce bezpečně opustit výklopným skleněným oknem do kabiny auta. 

Nový Zéland

Značka ŠKODA před časem zvítězila v tendru novozélandské policie. Letos by policisté měli dostat 355 vozů a v následujících čtyřech letech převezmou 450 až 500 vozů ročně. Jedná se o modely ŠKODA Superb Combi s motory o výkonu 206 a 162 kW a Škoda Kodiaq s výkonem 132 kW. Novozélanďané rovněž uvažují o pořízení hybridního modelu Škoda Superb iV. 

Arménie

Policejní sbor hlavního města Jerevanu si letos pořídil 150 vozů Škoda Octavia a v zemi tak půjde o první nasazení vozů ŠKODA coby hlídkových aut v „první linii“. Vozy dostanou silnější akumulátory, ledkové majáky, 360stupňové pátrací světlomety a další speciální výbavu.

Bosna a Hercegovina

Policie v metropoli Sarajevu si prvních deset vozů Škoda Octavia koupila v roce 2018, o rok později následovala další stovka pro republikový sbor.

Bulharsko

Bulharská policie provozuje celkem 344 vozů Škoda Rapid, jejichž zvláštní výbavou je kapacitnější akumulátor a výkonnější alternátor — jde však o standardní tovární nabídku, nikoli řešení na míru.

Finsko

Civilní i plně označené vozy ŠKODA slouží v zemi tisíců jezer už několik let. V „ostrém“ nasazení jezdí zhruba 180 vozů, dalších 32 civilních aut bez policejní výbavy slouží coby běžná služební. Ve Finsku jezdí vozy Škoda Octavia a Superb, které si místní policejní sbor nechává upravovat od domácích firem radary, kamerami, speciálními radiostanicemi a samozřejmě majáky a polepy.

Francie

Ve službách francouzských policejních složek najdeme vozy Škoda Fabia, Karoq, Kodiaq, Octavia či Scala – v posledních třech letech jich automobilka dodala téměř sedmnáct stovek.

Gruzie

Také v Gruzii na ulicích hlídkují policejní vozy značky ŠKODA. Po několik stovkách aut, která nastoupila do služby v minulých osmnácti letech, převzali nedávno gruzínští strážnici 80 vozů nové generace Škoda Octavia. Gruzínskou policii letos posílily také nové čtyři vozy Škoda Scala.

Itálie

Také na Apeninském poloostrově můžete potkat několik set vozů Škoda Octavia a Superb s policejními polepy. Od roku 2012 jich Italové koupili na jedenáct set. Mezi zajímavou výbavou můžeme zmínit třeba schránku na samopaly mezi předními a zadními sedadly, organizátor na speciální výbavu v kufru nebo pokročilou komunikační a GPS techniku.

Izrael

Ve službách izraelských policistů se během posledních pěti let „protočilo“ několik stovek vozů Škoda Octavia a Superb coby běžných hlídkových i neoznačených automobilů.

Litva

Litevští policisté jezdí ve vozech ŠKODA od roku 2008 a pochvalují si je. Používají na dvě stovky automobilů Octavia, Yeti a Superb s tradiční policejní výbavou, mezi niž patří například i mříže a upravený interiér zadní části vozů.

Lotyšsko

Zde policie používá 52 automobilů Škoda Octavia a 37 vozů Škoda Superb. Mnohé z nich slouží jako neoznačená vozidla zaměřující se na kontrolu dopravy.

Rakousko

Vozy ŠKODA patří do výbavy rakouských policejních složek už od roku 2006. Ve flotile zhruba dvanácti stovek vozů převládají modely Škoda Octavia Combi 4×4 a Škoda Kodiaq rovněž s pohonem všech kol. Další vozy Octavia a Superb slouží jako civilní. Zajímavostí je, že vozy si policie pořizuje na tří- až čtyřletý leasing — důležitým faktorem proto je, aby policejní výbava byla nainstalována „neinvazivně“ a šla snadno beze stop odmontovat.

Srbsko

Přes dva a půl tisíce vozů Škoda Octavia nebo Scala vybavených zvukovou a světelnou signalizací nebo speciálními rádiovými stanicemi můžeme potkat i na srbských silnicích.

Ukrajina

Vozy Škoda Rapid, Octavia, Superb a Kodiaq jsou k vidění i na ukrajinských silnicích. Ukrajinské policejní složky jich za poslední tři roky převzaly na dvanáct set.

Potkali jste někde v cizině policejní škodovku? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.