Nejtěžší přistávání pro piloty. Letiště Lukla bylo postaveno již v roce 1964

Foto: Unsplash

Přestože jsou piloti vycvičeni k řízení letadla pro všechny možné situace, které mohou nastat během každodenního letového provozu, existují na světě určitá letiště, na kterých ne každý pilot může přistát. Důvodem je především okolní terén, extrémně krátká délka přistávací dráhy, a dokonce i nadmořská výška, která ztěžuje přistání.


Aby mohli piloti na takových nepříznivých letištích bezpečně přistát, musí mít odpovídající výcvik pro manévrování s letadlem v těchto oblastech a vyžadují speciální kvalifikaci.

Historie letiště Lukla

Letiště bylo postaveno v roce 1964, o což se zasloužil Sir Edmund Hillary. Jeho vizí bylo vybudovat ho na rovinaté zemědělské půdě, ale místní lidé se zdráhali vzdát se své půdy, a tak se nyní nachází ve vysoké nadmořské výšce 2 859 metrů nad mořem, kterou obklopují sedmitisícové vrcholy. Hillary koupil pozemek za 2 650 dolarů a jediná přistávací dráha, která navíc nabízela značný odpor půdy, byla zpevněna až v roce 2001.

Proč je letiště Lukla tak nebezpečné?

Nepálské letiště Lukla se nachází v těsné blízkosti nejvyšší hory světa Mount Everestu. Ne nadarmo je toto letiště známé jako nejnebezpečnější na světě. Na letišti Lukla a v jeho okolí došlo k mnoha nehodám a při sedmi smrtelných nehodách zahynulo přes 50 mužů a žen. Ve skutečnosti je asi 50 % všech plánovaných letů v odpoledních hodinách okamžitě zrušeno kvůli špatné viditelnosti.

Jedním z důvodů, proč je letiště známé svou nebezpečností, je procedura zákazu přistání. Většina mezinárodních vzletových a přistávacích drah je dlouhá přes 10 000 stop (cca 3 kilometry), ale ta v Lukle má pouze 520 metrů! Kvůli vysoké nadmořské výšce se také vytvoří řidší vzduch a pro letadla je obtížné získat dostatečný tah. Snížený odpor znamená, že letadlo také nezpomaluje tak rychle, což činí přistání velmi riskantním. Proto má dráha 12% sklon, který pomáhá letadlu při rychlejším zpomalování.

Piloti, kteří přistávají na tomto letišti nemají žádný prostor pro chybu, protože na jednom konci dráhy je stěna hory a na druhém konci je sráz do údolí, který má přes 600 metrů.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.