Nejhorší letecká nehoda na území Československa stále skrývá jisté nejasnosti

Letadlo
Foto: Pixabay

V roce 1975 se těsně před přistáním na letišti v Ruzyni udála nejhorší letecká havárie na území Československa. Jugoslávské letadlo se 115 turisty na palubě narazilo v pražském Suchdole do Sedleckých skal.


Z dovolené ve vysněné Jugoslávii se tehdy vracelo 115 československých turistů. Vraceli se letadlem DC 9 jugoslávské charterové společnosti Inex – Adria Aviopromet. Let probíhal bez problémů, jenže nad Prahou byla poměrně hustá mlha. Na letišti navíc nebyl v tu chvíli k dispozici přesný letecký naváděcí systém. Posádka se přesto rozhodla, že zahájí přistávací manévr. Podle všeho však pilot klesal příliš rychle a narazil do Sedleckých skal.

Přesný počet obětí není znám

Při nehodě, kdy letadlo dopadlo do zahrádkářské kolonie, zemřelo pravděpodobně 75 lidí. Přesný počet není dodnes znám, Některé prameny dokonce uvádějí, že nepřežilo až 79 lidí. Ať tak či tak, jednalo se o největší leteckou havárii v našich dějinách. Neštěstí se dokonce objevilo i v kultovním seriálu Sanitka.

Perfektní záchranářská akce

A ačkoliv to tak v seriálu možná nevypadalo, jednalo se údajně o velmi precizně zvládnutou záchrannou akci. Během pěti minut byly na místě tři sanitky, za dalších deset minut už 40 sanitek a do 35 minut byli všichni přeživší na cestě do pražských nemocnic. To podle odborníků zabránilo ještě větším ztrátám na lidských životech.

Vyšetřovací komise moc informací nepustila

Tehdejší ministr dopravy Vladimír Blažek zřídil zvláštní vyšetřovací komisi, která měla zjistit příčinu havárie. Na veřejnost se však moc informací nedostalo. Asi i proto bujely mezi veřejností různé fámy o špatném technickém stavu, nebo posádce pod vlivem alkoholu. Za nejpravděpodobnější příčinu nehody se však jeví nedodržení sestupové výšky a špatná viditelnost.

Spadla z deseti kilometrů a přežila

Tři roky před touto nehodou, v lednu 1972 se u České kamenice zřítilo také jugoslávské letadlo JAT 367, které letělo z Kodaně do Záhřebu. Tenkrát zemřelo 27 lidí a za příčinu havárie byl označen výbuch trhaviny, ukryté v zavazadlovém prostoru. Šťastnou hrdinkou této nehody byla letuška Vesna Vulovičová, která pád letadla jako zázrakem přežila. Nutno podotknout, že letadlo padalo z výšky deset kilometrů a přežití letušky Vesny je tak v Guinnessově knize rekordů popsáno jako světový rekord při přežití volného pádu z největší výšky.

Pamatujete leteckou nehodu z roku 1972 nebo 1975? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.