Komentář: Tleskání v letadle Češi nevymysleli, ale praktikují ho asi nejčastěji

Foto: Pixabay

Kdo to nezažil, asi nikdy neletěl. Minimálně ne charterovým letem do nějaké turistické destinace. Potlesk cestujících celého letadla hned poté, co stroj dosedne na přistávací dráhu, je ale spíše faux-pas, než projev díků.


Zažil to asi každý, kdo někdy letěl charterovým letem z České republiky do nějaké prázdninové destinace. Letadlo plné rozjařených dětí, tatínkové popíjejí vychlazenou „plzničku“ za 2 eura a maminky přemýšlí, jestli si vzaly s sebou ty správné plavky. Každý si ten let užívá jinak, ale všichni se těší na to samé. Až vystoupí z letadla, pocítí „ovan“ prázdninové destinace a vyrazí do hotelu a na pláž, či k bazénu.

Létali jsme s dětmi dvakrát ročně k moři a tleskalo se vždycky. Je ale pravda, že když jsem třeba letěl někam služebně běžnou linkou, nikdo netleskal
Karel Steklý; Praha

A protože v takovém letadle většinou nesedí obchodní cestující, nebo lidé, kteří pravidelně létají, je každá menší turbulence, nebo třeba neznámý hluk v letadle, považována za něco mimořádného. Velmi často proto cestující po zdárném přistání tleskají, aby dali pilotům najevo svoji vděčnost za zdárný let i přistání. Ano, někdy cestující i piloti skutečně při letu zažijí horké chvilky, ale většinou let probíhá naprosto bez problémů a není třeba se strachovat.

Potlesk v letadle ale Češi s největší pravděpodobností nevymysleli. Tleskalo se totiž už bratrům Wrightům při jejich prvních leteckých pokusech. Tehdy to byl ovšem skutečně obdivný potlesk. Dnes je to často potlesk, který možná v někom evokuje formu jakéhosi „spropitného“ pilotům. Zajímavé ale je, a většina cestujících to pravděpodobně ani neví, že piloti nemají o potlesku většinou ani potuchy. Prostě ho neslyší. V okamžiku dosednutí na přistávací dráhu se totiž plně soustředí na finální manévr, navíc jsou spojeni s řízením letového provozu a mají tedy sluchátka na uších. Svoji akustickou roli pochopitelně hraje i hluk od pneumatik, který do pilotní kabiny proniká.

Takže tleskat, nebo netleskat? Asi podle situace. Jestliže piloti přistávají za nepříznivého počasí tzv. „bokem“, je potlesk asi vhodný. Jestliže přistávají v pravé poledne na londýnském letišti s letadlem plným obchodních cestujících, asi se potlesk neočekává a mohl by být považován dokonce za jakési faux-pas.

Tleskáte v letadle? Jaký na to máte názor? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Veronika Malá; Wikimedia Commons

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.