Cestování bez výčitek aneb jak cestovat s ohledem na životní prostředí

Foto: annie spratt / unsplash

Udržitelné cestování je pojem, který se začíná vyskytovat čím dál tím častěji. Jedna skupina si tento styl pochvaluje, druhá ho neřeší. Pojďme se tedy podívat, co se pod pojmem udržitelné cestování skrývá.


Jak již bylo zmíněno v úvodu, pro mnoho lidí je koncept udržitelného cestování stále důležitější, a proto se snaží snížit svůj dopad na životní prostředí. S rostoucím povědomím o dopadu cestovního ruchu na planetu hledají cestovatelé způsoby, jak minimalizovat svou uhlíkovou stopu a chránit místa, která navštěvují.

Existuje mnoho jednoduchých kroků, které můžete podniknout, aby vaše cestování bylo udržitelnější a s větším ohledem na životní prostředí. V první řadě zvažte své možnosti dopravy. Využívání veřejné dopravy, chůze nebo jízdy na kole jsou možnosti, které výrazně snižují emise oxidu uhličitého. Často však tyto možnosti nejsou z logiky věci dostupné a musíte do cílové destinace letět. V tomto případě se můžete pokusit najít letecké společnosti, které mají silnou politiku udržitelnosti a investují do tzv. uhlíkové kompenzace. Například na portálu Skyscanner je informace, která vám dokáže říct o kolik procent CO2 vypustí konkrétní let méně, než je průměr pro vaše hledání. Aktivně se tak můžete podílet na snížení emisí.

V cílové destinaci budete jistě přemýšlet o aktivitách, díky kterým si cestu užijete. Pokud budete uvažovat v mezích ekologického cestování, tak byste se měli vyhnout aktivitám, které poškozují divokou přírodu nebo celé ekosystémy, jako je například jízda na slonech (ne, sloni to opravdu nemají rádi).

I při výběru ubytování se dá myslet „ekologicky“. V dnešní době již existuje mnoho hotelů, které využívají obnovitelné zdroje energie a uplatňují postupy šetrné k životnímu prostředí.

Dalším způsobem, jak minimalizovat dopad na životní prostředí, je omezit množství odpadu. Tato část je asi nejvíce jednoduchá a absolutně neomezující. Můžete začít tím, že si na cesty budete brát znovu použitelné lahve, místo toho, abyste využívali jednorázové plastové. Dále můžete využívat látkové tašky na nákup namísto typických plastových, kterými se (hlavně v oblasti Asie) velmi plýtvá. Například v Thajsku není neobvyklé, abyste při nákupu jedné plechovky Coca-Coly dostali dvě plastové tašky.

Dodržováním těchto jednoduchých kroků můžete přispět k tomu, aby vaše cesty byly udržitelnější a minimalizovaly váš dopad na životní prostředí. Nejenže tím přispějete k pozitivním změnám, ale také získáte autentičtější a příjemnější zážitky z cestování.

Řešíte nějakým způsobem ekologický dopad při vašem cestování? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.