Za touhu přespat na střeše auta jsme na Slovensku dostali pokutu 70 euro

peugeot-rifter-gt-kempink-outdoor-stan
Foto: Daniel Kadlec

Aktuální teplé počasí a nadcházející „babí léto“ svádí ke krátkým výletům po Česku i okolních zemích. Jenže zatímco u nás můžete v autě přespat v podstatě kdekoliv, u našich slovenských sousedů, nebo třeba v oblíbeném Chorvatsku, nikoliv.


Vyrazit autem do přírody má svá specifika. Nelze pochopitelně jezdit a parkovat kdekoliv, kde vás napadne. Je potřeba sledovat, zda nejste například v národním parku, nebo na soukromém pozemku. Zatímco v Česku lze zastavit a přespat téměř všude, u našich sousedů na Slovensku to možné není. Nevěděli jsme to, nezjišťovali jsme místní pravidla a doplatili jsme na to. Inu, neznalost zákona neomlouvá.

Pokuta až 200 euro

Chtěli jsme strávit pár dní na Zemplínské šíravě, což je velká vodní nádrž na východě Slovenska. V okolí se navíc nachází stejnojmenný chráněný přírodní areál. Je to ideální oblast pro turistiku, cyklistiku i kempování. Ale pozor. Kempování pouze v kempech. Kdo nezaparkuje v kempu, tak jako jsme to neudělali my, hrozí mu pokuta až 200 euro. Alespoň takovou informaci jsme od místních policistů dostali.

Spaní pouze v kempu

Kemp Anima se nám zdál totiž přeplněný, a tak jsme si řekli, že přespíme o pár kilometrů dál, na louce, kousek od vody. Sotva jsme na střeše auta rozbalili stan a začali si chystat jídlo na plynovém vařiči, kde se vzali, tu se vzali strážci pořádku a sdělili nám, že kempování zde není dovoleno. Že vlastně na Slovensku není spaní v autě dovoleno nikde, kromě kempů. „Vyfasovali“ jsme pokutu 70 euro, ale původně hrozila stovka. A to je prý polovina maximální možné pokuty. Tu bychom prý dostali, kdybychom rozdělávali oheň, měli nahlas puštěnou hudbu, nebo kdyby nám třeba z auta kapaly provozní kapaliny.

Není kemp jako kemp

Stan jsme tedy sbalili, věci i psa naházeli do auta a vyrazili do kempu, který se však mezitím zaplnil ještě více, než byl odpoledne, kdy jsme se do něj přijeli podívat. Místo jsme ale dostali a nakonec jsme v kempu strávili docela příjemné tři dny. Kemp Anima je skvěle vybavené zařízení a i když nepatří mezi ty nejlevnější, rozhodně patří mezi ty nejlepší kempy, které jsme během našeho putování po Slovensku navštívili.

Neznalost zákona neomlouvá

Cestování autem a spaní v přírodě je skvělá věc. Jen si dopředu vždy zjistěte, co v cizině smíte a co nesmíte. I když se to nemusí zdát, rozdíly v některých zvyklostech a pravidlech vás totiž mohou překvapit i u našich nejbližších sousedů.

Máte nějakou vlastní zahraniční zkušenost se spaním v autě ve volné přírodě? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.